etkin haber

161

İSTANBUL

DİSK: İlk vergi dilimi 18 bin değil 38 bin TL olmalı

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hükümetin yayınladığı vergi tebliğinin, vergi adaletsizliğini daha da artıracağı uyarısında bulundu. Çalışanların vergi yükünün artmaması için vergi dilimlerinin en az enflasyon ve milli gelir artış oranında artırılması gerektiğini belirten Çerkezoğlu, asgari ücretin ise tamamen vergiden muaf tutulmasını istedi.

- Çarşamba - 2 Ocak 2019 - 14:07
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Gelir Vergisi Genel Tebliği" üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
 
Dünyanın en adaletsiz vergi sistemlerinden birinin Türkiye'de olduğunu belirten Çerkezoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı 2019 Gelir Vergisi Genel Tebliği'nin vergi adaletsizliğini daha da artıracağı uyarısında bulundu.
 
Çerkezoğlu, söz konusu düzenlemeye ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Bu tebliğ, vergi dilimi artışlarını düşük belirleyerek, vergi yükünün da büyük bir bölümünü çalışanların sırtına yıkmaktadır. Buna göre yüzde 15’lik vergiye tabi en düşük gelir vergisi dilimi 18 bin TL olarak saptandı. Böylece ilk vergi dilimi yüzde 21,6 oranında artmış oldu. Asgari ücretin yüzde 26 oranında artması nedeniyle ilk vergi dilimi artışı düşük kaldı. Böylece ücretliler geçen yıla göre daha erken yüzde 20’lik ikinci vergi dilimine tabi olacak. Asgari ücretli çalışanlar ağustos ayından itibaren 20’lik ikinci dilime girecek. Brüt ücreti 3500TL olan bir çalışan haziran ayında yüzde 20 vergi dilimine girecek."
 
Hükümetin ilk vergi dilimi tutarını düşük tutması nedeniyle çalışanların mayıs veya haziran ayından itibaren yüzde 20’lik vergi dilimine gireceğini ve daha fazla vergi ödeyeceğini belirten Çerkezoğlu, "Net ücretler düşecek. Ücret artışlarının önemli bir bölümü vergi artışı ile geri alınacak" dedi.
 
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, çalışanların vergi yükünün artmaması için vergi dilimlerinin en az enflasyon ve milli gelir artış oranında artırılması gerektiğini belirtti.
 
Asgari ücretin tümüyle vergiden muaf tutulması gerektiğini söyleyen Çerkezoğlu, "Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oran yüzde 10 olmalıdır. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınan, asıl olarak kar ve faiz gelirlerinin, servetin vergilendirilmesine dayalı bir sistem kurulmalıdır" dedi.