etkin haber

232

İSTANBUL

DİSK Kurucu Başkanı Kemal Türkler mezarı başında anıldı

Evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren DİSK'in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler, katledilişinin 39. yılında mezarı başında anıldı.

- Pazartesi - 22 Temmuz 2019 - 13:24
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler, 22 Temmuz 1980 yılında Merter'deki evinin önünde silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Türkler, ölümünden 39. yıl sonra DİSK öncülüğünde Topkapı Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı.
 
Anmaya, Kemal Türkler'in kızı Nilgün Türkler Soydan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, eski DİSK Başkanları Rıdvan Budak ve Süleyman Çelebi, DİSK'e bağlı sendikaların genel başkanları ve siyasi parti temsilcileri katıldı.
 
Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kemal Türkler'in eski bir konuşmasını hatırlatarak, tüm baskılara rağmen demokrasi, eşitlik, emeğin hakkı için zamanın akışını hızlandırmaları gerektiğini söyledi.
 
'BİRİKMİŞ EMEĞİMİZE, ÇOCUKLARIMIZIN GELENECEĞİNE EL UZATIYORLAR'
 
AKP'nin 17 yıllık iktidarı boyunca işçi sınıfının kazanılmış haklarına karşı hareket ettiğine dikkat çeken Çerkezoğlu, "Ülkeyi yönetenlerin bize vadettikleri tek şey daha olumsuz yaşama ve çalışma koşulları. Şimdi de birikmiş emeğimize, alın terimize, çocuklarımızın geleceğine el uzatıyorlar. Kıdem tazminatımızı fona devretmek adı altında gasbetmeye çalışıyorlar. Zorunlu bireysel emeklilikle zaten kuşa dönmüş ücretlerimizi daha da düşürmeye çalışıyorlar. Vergiyi tabana yaymak adı altında ücretlerimizi daha da aşağıya çekmeye çalışıyorlar. Sendikalaşmanın önüne engeller çıkarıyorlar" diye konuştu.
 
'ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANCAĞIZ'
 
Çerkezoğlu, kıdem tazminatının fona devredilmesine halinde işçi sınıfına yönelen tüm saldırılara cevap vereceklerini ve üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını belirtti.
 
Kemal Türkler'in kızı Nilgün Türkler Soydan, babasını büyük bir özlem ve saygıyla andığını kaydetti.
 
Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da Türkler'in yaktığı meşalenin önünü açtığını dile getirerek, onun mirasını onurla gururla taşıyıp gelecek nesillere aktardıklarını hatırlattı.