etkin haber

178

İSTANBUL

DİSK'ten kendini yakan işçilere çağrı: Çaresiz değilsiniz, sendikalı olun

Ramazan Karabacak adlı işçinin kendini yaktığı Ataşehir Belediyesi'nin önünde eylem yapan Dev Yapı-İş Sendikası, işçilere "Çaresiz değilsiniz. Çare örgütlenmektir" dedi, işçileri DİSK'e bağlı sendikalara üye olmaya çağırdı.

- Çarşamba - 9 Ocak 2019 - 16:20
DİSK'e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası, Ataşehir Belediyesi binasının içinde kendini yakan işçi ile ilgili basın açıklaması düzenledi.
 
Örnek Mahallesi'ndeki Pazaryeri inşaatında çalışan ve 3 aydır maaşını alamayan Ramazan Karabacak adlı işçi, belediye binasının içinde kendini yakmıştı.
 
Belediye binasının önündeki açıklama HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, Ramazan Karabacak’ın eşi Ayşegül Karabacak ve kardeşi Zeliha Kaya da katıldı.
 
“Bu ateş sizi de yakacak, krizin bedelini ödemeyeceğiz” pankartının açıldığı açıklamada, “İnşaat işçisi yalnız değildir”, “İnşaat işçisi köle değildir” sloganları atıldı.
 
Açıklamada ilk sözü alan Dev Yapı-İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut, Karabacak'ın kendisini yakmasının, ekonomik krizin sonuçlarından biri olduğunu belirtti. İşsiz kalan işçilerin çaresiz kaldığına dikkat çeken Karabulut, "İşçilere çağrımızdır; başınız sıkıştığınızda başvuracağınız yer devrimci ve mücadeleci sendikalardır. Bedeninizi ateşe vererek hayatınızı riske atacak eylemliliklerde bulunmayın. Bugün Karabacak’ın ailesi de aramızda onlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ve yalnız olmadıklarını hatırlatıyoruz” diye konuştu.
 
'KRİZİN FATURASINI ÖDEMEYECEĞİZ'
 
Dev Yapı-İş İstanbul temsilcisi Hasan Oğuz basın açıklamasını okudu. Ekonomik krizin derinleşerek sürdüğüne dikkat çeken Oğuz, şöyle konuştu: “Siyasal iktidar her ne kadar kriz yok dese de biz işçiler yaşamımızda bunun böyle olmadığını görüyoruz. Bu karanlık tablodan tek başına çıkış bulamayan onlarca işçi kardeşimiz ya binaların tepesine çıkıyor ya da dün burada olduğu gibi bedenini
ateşe veriyor. Bu ne ilktir ne de bu devran böyle giderse son olacaktır. Evine haciz gelen, çocuğuna harçlık veremeyen, ev kirasını, faturalarını ödeyemeyen işçiler bunalıma girerek kendine zarar verme yoluna gidiyor."
 
Hak arayışında Ramazan Karabacak’ı yalnız bırakmayacaklarını ifade eden Oğuz, “Krizden çıkış için patronları kurtarma derdinde olan hükümet işçilerin çığlıklarını, haykırışlarını duymuyor. Sanki krizi biz yaratmışız gibi faturayı bize ödetmek istiyorlar. Ödemeyeceğiz” diye ifade etti.
 
Ankara TOKİ'de ücretlerini alamadıkları için aylardır eylem yapan işçilerin gözaltına alındığını ve taleplerinin görmezden gelindiğini hatırlatan Oğuz, “İstanbul Okmeydanı Hastanesi inşaatında hakkını isteyen işçiler darp edilip işten kovuldu. Otoyol inşaatlarında, şehir hastanesi inşaatlarında nerede bir şantiye varsa orada hukuksuzluk var. Hakkını arayan işçiye baskı var” diye belirtti.
 
İşçilerin çözümsüz olmadığının altını çizen Oğuz, "Örgütlü mücadele ile bu karanlığı dağıtacak patronların fırsatçılığına izin vermeyeceğiz” dedi.
 
 
'SENDİKALI OLMAKTAN BAŞKA ÇARENİZ YOK'
 
DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, ülkenin yönetenler tarafından "taşeronluk cumhuriyeti"ne dönüştürüldüğüne dikkat çekti, "Dün olduğu gibi bugünde taşeronluğa karşı mücadelemiz devam edecektir" dedi. Saygılı tüm işçilere, "Kendinizi güvende hissetmek için örgütlenmekten, sendikalı olmaktan başka çağrınız yok" diye seslendi.
 
HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da, tüm emekçilere bir araya gelerek mücadele yürütme çağrısını yaptı. Piroğlu, "Bedenlerinizi ateşe vermeyin, size bu zulmü yaratanların köşklerini, saraylarını yıkmak için omuz omuza gelelim, örgütlenelim ve mücadele edelim. Ramazan arkadaşımızın talepleri taleplerimizdir" dedi.