etkin haber

209

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da kız çocuğu, ihbara rağmen zorla evlendirildi

Çocuk yaşta evliliğin "anayasal suç" olarak kabul edilmesine ve baronun bu konudaki girişimlerine rağmen Diyarbakır'da bir kız çocuğu 15 yaşında zorla evlendirildi.

- Çarşamba - 30 Ocak 2019 - 17:29
Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 15 yaşındaki bir kız çocuğu, Diyarbakır Barosu'nun ihbarına rağmen zorla evlendirildi. Çocuğu zorla evlendiren kişiler ise, çocuğun ebeveynleri tarafından polise herhangi bir şikayette bulunulmadığı gerekçesiyle anayasal suç işlemiş olmalarına rağmen serbest bırakıldı.
 
Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin olayla ilgili açıklamasında "Kulp Cumhuriyet Başsavcılığınca tüm şüphelilerin ifadesi ve çocuğun beyanı alındıktan sonra TCK 104'üncü madde gereği çocuk ve ebeveynleri tarafından şikâyette bulunulmadığından şüpheliler serbest bırakılmıştır" denildi.
 
Cumhuriyet'ten Mahmut Oral'ın haberine göre çocuk yaşta evliliklere ilişkin mevzuat boşluklarına işaret edilen açıklamada "Yetkilileri BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni hatırlatarak gerekli hukuki sürecin işletilmesine çağırıyoruz" denildi. 
 
KIZ ÇOCUĞU ALENEN EVLENDİRİLDİ
 
Diyarbakır Barosu tarafından yapılan açıklamada tüm hukuki ve kurumsal girişimler yapılmasına rağmen söz konusu bu durum engellenmediği vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi: "Maalesef kız çocuğu, hiçbir açıdan doğru olmayan bir biçimde, tüm mahalle sakinlerinin huzurunda düğün yapılarak alenen evlendirilmiştir. Tüm bu olanlar bizlere kız çocuklarının eğitiminden mahrum bırakılarak, bedensel ve ruhsal gelişimlerine uygun olmayan yaşta evlendirilmesi olgusundan toplumsal olarak kurtulamadığımızı bir kez daha göstermiştir."
 
"Çocuk gelin" kavramını kabul etmediklerini belirten Diyarbakır Barosu, "Çocuk yaşta evlilikler konusunda ulusal mevzuatımızdaki boşluk nedeniyle önlenemeyen bu olguya karşın, tüm yetkilileri Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Cedaw Sözleşmesini hatırlatarak, gerekli hukuki sürecin işletilmesini ve benzer vakaların önüne geçmek için gerekli koruyucu ve önleyici tedbirleri almaya davet ediyoruz" dedi.