etkin haber

131

HABER MERKEZİ

Doğu Akdeniz doğalgazı hattında anlaşma

Doğu Akdeniz'de bulunan doğal gaz rezervinin çıkarılması ve İtalya üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören EastMed Projesi'yle ilgili zirve yapıldı. Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin düzenlediği zirveye ABD de destek verdi. Türkiye ise sondaj çalışmalarına başladı.

- Perşembe - 8 Ağustos 2019 - 11:04
EastMed projesiyle Kıbrıs-Girit-Yunanistan üzerinden, iki bin kilometreden uzun bir boru hattı ile İtalya'ya kadar getirilmesi planlanıyor. Projenin hayata geçirilmesi kapsamında Yunanistan'ın başkenti Atina'da Doğu Akdeniz doğal gazının taşınmasıyla ilgili Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve ABD'nin katılımıyla Enerji Bakanları Zirvesi düzenlendi. Zirveye Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hacidakis, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden (GKRY) Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ve enerji kaynaklarından sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon katıldı.
 
Zirvenin ardından yapılan açıklamada Kostis Hacidakis, toplantıda EastMed (Doğu Akdeniz) projesinin hızlandırılmasını kararlaştırdıklarını kaydetti. İtalya ile de işbirliğinde en kısa sürede ilerleme sağlamak istediklerini kaydeden Hacidakis, Rum kesiminin tek taraflı sürdürdüğü hidrokarbon çalışmalarına destek verdiklerini belirterek, "Bu toplantı hiçbir ülkeye karşı değil, sadece uluslararası hukuk ve anlaşmalar kapsamında bölgedeki istikrara desteği amaçlamaktadır" diye konuştu.
 
Fannon ise, "3+1" şeklinde düzenlenen yapıya destek verdiklerini dile getirerek, "Bölgede enerji, siyasi istikrar ve ekonomik gelişme için bir köprü olabilir. Yunanistan, Avrupa'ya açılan bir enerji geçidi olarak ortaya çıkıyor. Avrupa'nın enerji güvenliği için bu projeler çok önemli" dedi. ABD'nin bölgedeki enerji gelişimini desteklediğini ifade eden Fannon, "ABD bu üçlü yapının güçlü bir ortağı" şeklinde konuştu.
 
İsrail Enerji Bakanı Steinitz de East-Med ile ilgili planlamaların ilerlediğini belirterek, bu projenin Avrupa'nın enerji çeşitliliği açısından çok önemli olduğunu belirtti. Rum yönetimine destek verdiklerini söyleyen Steinitz, İsrail'in Ürdün ve Mısır ile iş birliğinde bulunduğunu anlatarak, "Boru hattının inşası için gerekli sözleşmeyi yakında imzalamayı umuyoruz. İsrail gazı yaklaşık bir ay içinde Mısır'a ihraç edilecek. Bu doğal gazın bir kısmı da Mısır'daki enerji tesislerinden Avrupa'ya gönderilecek" diye konuştu. 
 
GKRY Enerji Bakanı Lakkotripis de Kıbrıs Adası etrafındaki doğal gaz keşiflerini anımsatarak, "Daha fazlasını bulmayı umuyoruz" dedi. Lakkotripis, Türkiye'nin Rum kesiminin "kara sularında" faaliyetlerde bulunduğunu söyledi.
 
 
"YAVUZ" SONDAJA BAŞLADI
 
Türkiye, Fatih sondaj gemisiyle Doğu Akdeniz'de kendi kıta sahanlığında Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi ve Yavuz sondaj gemisiyle de KKTC'nin Türk Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) ruhsat verdiği alanlarda sismik araştırma ve sondaj çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye, bölgeye araştırma için dördüncü bir gemi gönderme kararı da aldı. 
 
Toplantının düzenlendiği sıralarda ise, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs açıklarındaki Karpaz-1 kuyusunda sondaja başladığını duyurdu. Bölgedeki sondaj çalışmalarını yerinde incelemek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) gelen Bakan Dönmez, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ile birlikte bir grup gazeteciye açıklamalarda bulundu.
 
Yavuz sondaj gemisinin Karpaz-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına başladığını ifade eden Dönmez, "Bugün itibarıyla bin 710 metre civarında bir sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Burada yaklaşık 2,5-3 aylık bir program söz konusu olacak. Öyle ümit ediyoruz ki hedef noktaya ulaştığımızda inşallah burada doğal gaz varlığına da ulaşmış olacağız" diye konuştu. 
 
KKTC Başbakanı Ersin Tatar da Türkiye’nin kararlı duruşunun Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarların korunması açısından çok önemli olduğunu belirtti.
 
MISIR DA DAHİL OLABİLİR
 
Zirvede Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin ortaklığına Mısır'ın da eklenebileceği konuşuldu. Bakanlar, Avrupa Birliği'nin Rus gazına muhtaç olmamak gibi bir gayesi olduğuna da dikkat çekmesi, bölgede yeni gerilimleri beraberinde getireceği görülüyor. Türkiye'nin doğal gaz araması da bu gerilimlerin bir parçasını oluşturuyor
 
Nitekim AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla Brüksel'de gerçekleştirilen Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı kapsamında sonuç bildirgesi yayımlanarak Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarına ilişkin faaliyetlerinin yasa dışı olduğu savunulmuş, AB'nin bu duruma yönelik çeşitli kararlar aldığı belirtilmişti.
 
Türkiye'nin Mısır'ın da bu ortaklığa dahil olmasıyla birlikte, hem İsrail'le hem de Sisi iktadarıyla var olan gerilimlere yenileri eklenecek.