etkin haber

137

ÇANAKKALE (Tunahan Turhan)

'Doların yeşili için doğa katlediliyor'

Kaz Dağları'nda Kanadalı şirketin yürüttüğü altın madenciliğine karşı direniş sürüyor. 195 binden fazla ağaç kesilen dağda direnişçiler, kolektif bir şekilde kurdukları direniş alanında doğa katliamına karşı direniyor.

- Pazar - 11 Ağustos 2019 - 16:11
Kanada merkezli altın madeni şirketi Alamos Gold'un ülkedeki taşeronu Doğu Biga Madencilik, Çanakkale'deki Kaz Dağları'nda altın uğruna doğa katliamını sürdürüyor. Doğaya sahip çıkmak için Balaban Eteklerinde direniş çadırı kuran gönüllüler, kazı durdurulana dek burada direneceklerini belirtti.
 
Kaz Dağları'ndaki direnişi ETHA'ya değerlendiren Su ve Vicdan Nöbeti Gönüllüsü Baran Doğan, "Biz sermayenin karşısında taraf alıyoruz" dedi.
 
Alanda bir haftadır direndiklerini belirten Doğan, "9 yıllık mücadelenin yansıması olarak giderek büyüyen bir mücadele alanı var. Buraya koyabildiğimiz her şeyi kolektif ortaya koyuyoruz" diye konuştu.
 
'İNSANLARA UMUT AŞILADIK'
 
Doğan, dağda doğa katliamının sosyal medyaya yansımasından sonra, mücadelenin kazanımı sonrasında insanların daha da umutlu olduğuna dikkat çekti. Dağlarda sürecin 9 yıldır hukuki zeminde ilerlediğini vurgulayan Doğan, "Buradaki 2 haftalık mücadelemizle insanlara umut aşıladık" diye konuştu.
 
Su ve Vicdan Nöbetinin yöre halkının kurduğu bir inisiyatif olduğunu ifade eden Doğan, "Mücadelemizin değişkenlik gösterdiği noktadan geçiyoruz. İnsanlar farkındalığı kazandıkça meseleyi üç beş ağaçtan fazlası olarak görüyorlar" diye kaydetti.
 
Şirketin sık sık algı operasyonuna başvurduğunu söyleyen Doğan, yalan haberler yoluyla almayacakları önlemleri halka lanse ettiklerini belirtti. Doğan, "Şirket toprağa dokunmayacağız diyor ama bu katliamı gizlemekten başka bir şey değil" dedi.
 
'AYNI MESELENİN MÜCADELESİNİ VERİYORUZ'
 
Doğan konuşmasına şöyle devam etti: "Mücadelemiz sadece burada kalmamalı Hasankeyf'e Cerrattepe'ye ODTÜ Kavaklık direnişine büyümeli. Türkiye'de birçok yerde direniş var, Kaz Dağları sivrilse bile biz hepsiyle biriz. Çünkü aynı meselenin mücadelesini veriyoruz, her yerde doların yeşili için doğanın katledildiği düzende yaşıyoruz."
 
'PARA GELİR AMA DOĞA LAZIM'
 
Yöre sakini Gökhan Denizli ise 9 yıldır maden kazısı girişimi olduğunu vurgulayarak "Şirket köylerde gizli gizli çalışma yürütüyor. Muhtarlardan duyduğum kadarıyla iş vaadiyle 8 köye gidiliyor, köylümüzde iş güç olmadığı için bir şey diyemiyor. Şantiyedeki güvenlik bile civar köylerden. Şirket yöre halkının sorgulamasını istemiyor. Bu alanda yerli halkın desteğini almamız gerekiyor. Havalar soğuduğunda işler daha da zorlaşacak ve yöre halkının desteğiyle yürünmesi lazım. Para gelir ama doğa lazım" diye konuştu.