etkin haber

127

İSTANBUL

Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi öğrencileri okuluna sahip çıkıyor

İstanbul'da Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi'nin, Ümmü Mihcen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne dönüştürülmesine karşı eylem yaptı. Okulların imam hatipleştirilmesiyle sorunların çözülmediği vurgulanan eylemde, akademik eğitim istendi.

- Perşembe - 18 Temmuz 2019 - 16:01
İstanbul Bağcılar'da bulunan Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi'nin, Ümmü Mihcen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne dönüştürülmesine karşı öğrenciler, veliler ve Eğitim Sen, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı.
 
"Okuluma dokunma" ve "Naci Ekşi yerinde kalsın" pankartlarının açıldığı eylemde konuşan Eğitim-Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mesut Mike, Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesinin başka bir okula taşınması ve binasının imam hatip okuluna dönüştürülmesine karşı yaklaşık 3 yıldır mücadele ettiklerini söyledi. Velilerin, öğrencilerin ve mahalle halkının tüm çabalarına rağmen anlamsız bir inatla okulun yerinden edildiğini anlatan Mike, "Yaptığımız tüm başvuru ve itirazlar sonuçsuz bırakıldı. Gelinen süreçte Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi'ne, Ümmü Mihcen Kız Anadolu İHL tabelası takılmıştır. Korsanca bir yaklaşımla iş oldubittiye getirilmek isteniyor" dedi.
 
'SORUNLAR DERİNLEŞİYOR'
 
Bağcılar'daki liselerin kontenjanları konusunda da bilgi veren Mike şunları aktardı: "Bağcılar'da bulunan Anadolu liselerinde toplam 704 öğrenci eğitim görüyor ve sadece 17 kontenjan boş durumda. Buna karşılık imam hatiplerde 1759 öğrenci eğitim görüyor ve 129 kontenjan boş. Bu istatistiklerin de gösterdiği gibi Bağcılar'da imam hatip okullarından çok akademik eğitim veren liselere ihtiyaç vardır. Ulaşım sorunu olmayan merkezi yerdeki Anadolu lisesini ücra bir köşeye taşımak sorunları çözmek değil sorunları derinleştirmek demektir."
 
'ÜVEY EVLAT DEĞİLSEK SESİMİZ DUYULSUN'
 
Öğrenciler adına konuşan okul başkanı Buğra Özaykeskin ise büyük bir haksızlıkla karşı karşıya olduklarını vurguladı, "Emeğimizle kazandığımız okulumuzdan, evimizden zorla koparılıyoruz, bize ve ailelerimize sorulmadan iyi puanlarla kazandığımız okulumuz elimizden alınmak isteniyor. Bizler MEB'in üvey evlatları değilsek yetkililer sesimizi duysun. Okulumuzun taşınması lütfen durdurulsun" şeklinde konuştu.