etkin haber

138

AMUDE (Welat Deniz)

Dr. Redcrow: Umarım Erdoğan'ın savaş suçları görülür

"DAİŞ: Boyut, engel ve strateji" konulu uluslararası forumda konuşan Uluslararası Çalışma analisti Dr. Thoreau Redcrow, "Umuyorum ki gelecekte ceza mahkemesi kurulur ve Erdoğan'ın AKP rejiminin DAİŞ'i nasıl kullandığı ve onun sorumlu olduğu savaş suçları görülür" dedi.

- Cumartesi - 6 Temmuz 2019 - 15:21
Kuzey ve Doğu Suriye'nin Qamişlo Kantonu'na bağlı Amude Rojava Strateji ve Araştırma (NRLS) tarafından "DAİŞ: Boyut, engel ve strateji" konulu uluslararası foruma İspanya'nın Madrid kentinden katılan felsefe öğretmeni Hadowec Marzolf ve Uluslararası Çalışma Analisti olan Dr. Thoreau Redcrow'da katıldı.
 
ETHA'ya konuşan Hadowec Marzolf, forumdan topladığı verileri Avrupa'da ispanya'da halklar ile paylaşacağını söyledi. Hadowec Marzolf, "Size söylediğim gibi bu toplantı oldukça zengin, birçok konu bu forumda tartışılacak önemli konular konuşulacak. Özel olarak felsefi bakımdan neler olduğunu bilmek istiyorum. Bunlardan bir tanesi de din felsefesi. Ben Demokratik Özerk Yönetim fikrini çok merak ediyorum. Ben kadınların burada verdiği mücadeleyi destekliyorum. Ben bütün iyi niyetimle onları destekliyorum. Ben inanıyorumki tek fikre inananlar asla kazanamayacaklar. Kadınlar özgür olmadan hiç kimse özgür olamaz" diye kaydetti. 
 
Uluslararası Çalışma analisti Dr. Thoreau Redcrow ise "Kürt çalışmaları ve dünyadaki gerillalar üzerine uzmanlaştım. Kürt sorunu hakkında yıllarca çalıştığım için bu konferanstayım. Bu konferansa özellikle DAİŞ'in yalnızca Kürt halkını değil tüm Suriye halkını, Irak halkını, Rojava halkını, Güney Kürdistan halkını terörize ettiğini tartışmaya geldim. Benim araştırmalarıma göre Türk devletinin, Tayyip Erdoğan'ın AKP rejimi, basitçe DAİŞ'ten faydalandı. Kürt halkını terörize etmek için, onları kendi orduları gibi kullandılar, cihatçıları İstanbul'a uçurdular, arabalarla Antep'e götürdüler" dedi.
 
MİT'in DAİŞ çetelerini sınırlardan geçirdiğini aktaran Dr. Redcrow, "DAİŞ çetelerini Kürtlere karşı saldırıda, Ezidi kadınlarını kaçırmada kullandılar. Erdoğan DAİŞ'i Kuzey Suriye'yi işgal etmede, aynı şekilde Afrin'i, Elbab, Cerablus, Kobane, Qamislo'yu almak için kullandı. Neyse ki, YPG'nin, YPJ'nin, DSG'nin cesareti sayesinde, ayrıca gerillalar sayesinde Türkiye durduruldu. Umuyorum ki gelecekte ceza mahkemesi kurulur ve Erdoğan'ın AKP rejiminin DAİŞ'i nasıl kullandığı ve onun sorumlu olduğu savaş suçları görülür" diye kaydetti.