etkin haber

144

DİYARBAKIR

DTK Halepçe katliamında yaşamını yitirenleri andı

Halepçe katliamının 31. yılı dolayısıyla açıklama yapan DTK, Halepçe katliamında yaşamını yitirenleri andı.

- Cumartesi - 16 Mart 2019 - 09:36
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Halepçe katliamının 31. yılı dolayısıyla açıklama yaptı.
 
DTK, "Faşist, sömürgeci diktatörlükler yüz yıllardır Kürdistan halklarına her türlü katliamları uygulamaktan geri durmadılar ve günümüzde de en acımasız, vahşi ve insanlık dışı yöntemlerle sürdürülmeye devam etmektedir. Koçgiri, Ağrı, Zilan, Dersim, Maraş ve daha bir çok katliam uygulamalarının bir devamı olarak, faşist Saddam Hüseyin tarafından 'Enfal' adıyla 31 yıl önce Halepçe'deki halkımıza karşı gerçekleştirdiği bir jenosidtir" dedi.
 
Bu soykırımcı politikanın 12 Mart'ta Qamışlo'da, 28 Aralık'ta Roboski'de, 3 Ağustos Şengal'de ve en son Cizre, Silopi, Sur, Nusaybin, Kerboran, Yüksekova ve daha bir çok Kürdistan il ve ilçelerinin yakılıp yıkılması eşliğinde sürdürülmeye devam edildiği kaydedilen açıklamada, "Kürdistan halkına karşı uygulanan bu insanlık suçlarına bakıldığında, bu katliamların sömürgeci-emperyal devletlerin himayesinde gerçekleştiği aşikardır" diye belirttildi.
 
DTK açıklamasının devamanda şu ifadelere yer verildi:
"Kürdistan'ın tüm parçalarındaki halkımız bu katliam uygulamaları karşısında asla geri adım atmamış, kendi özgücü ve iradesiyle hesap soracak güce gelmiştir. Bunun en somut örneği Qamışlo ve Şengal katliamlarıdır. Qamışlo katliamına karşı Rojava'daki halkımız Rojava devrimiyle, Êzidî Kürtleri de Şengal katliamına karşı oluşturdukları özsavunmayla bu katliamlara cevap oldular.
 
"Halkları ve insanlığı var eden yegane olgu onun örgütlü, demokratik ve birlik gücüdür. Halkımız bunu başardığı içindir ki, bütün zorlukların üstesinden gelmiş, sürekli büyüyen ve gelişen bir öz direnişe dönüşmüştür.
 
"Bir kez daha Kürt halkı olarak; yeni katliamlara izin vermeyecek ve ulusal birlikteliğimiz için, üstümüze düşen görev sorumlulukları yerine getireceğiz. Bu temelde Halepçe katliamında yaşamını yitirenler saygıyla anıyor ve Demokratik Toplum Kongresi olarak anılarını mücadelemizde yaşatacağımızı ifade ediyoruz. Zafer mutlaka direnen onurlu  Kürt halkının olacaktır."