etkin haber

121

VAN

Edremit Belediye Eşbaşkanı da görevinden uzaklaştırıldı

HDP'li Çaldıran Belediye Eşbaşkanı Faruk Demir'in ardından bugün de Edremit Belediye Eşbaşkanı Medeni Özer, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

- Cumartesi - 10 Ağustos 2019 - 16:00
Halkların Demokratik Partili (HDP) Edremit Belediyesi Eşbaşkanı Medeni Özer de görevinden uzaklaştırıldı.
 
Dün HDP'li Çaldıran Belediye Eşbaşkanı Faruk Demir görevinden uzaklaştırılmıştı.
 
Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Van Valiliği'nin 3 Ağustos günü İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği yazıda, iki belediye eşbaşkanın görevlerinden alınmasını istedi.
 
Talebi değerlendiren bakanlık, Demir ve Özer'i yargılandıkları dosyaları gerekçe göstererek, tedbiren görevlerinden uzaklaştırdı.
 
Diyarbakır'ın Bağlar, Van'ın Edremit, Tuşba ve Çaldıran ilçeleri ile Kars'ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar beldesi ve Erzurum'un Tekman ilçesinde, 31 Mart yerel seçimlerini kazanan HDP'li adaylara, Kanan Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamu görevinden ihraç edildikleri gerekçesiyle mazbataları verilmemişti.
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), mazbataların en çok oy alan ikinci adaya verilmesine hükmedince, bu altı yerin belediyeleri HDP'den AKP'ye geçmişti.
 
Bunlardan Van'ın Çaldıran ilçesinde Leyla Atsak oyların yüzde 50'sini, Edremit'te ise Gülcan Kaçmaz Sayyiğit oyların yüzde 53'ünü alarak belediye eşbaşkanı seçilmişlerdi. Ancak YSK'nin söz konusu kararı sonucu her iki eş başkanın da mazbataları AKP adayları Şefik Ensari ve İsmail Say'a verilmişti.