etkin haber

189

MERSİN

Eğitim Sen: İhraç edilen arkadaşlarımız işlerine iade edilsin

KHK ile ihraç edilen 96 emekçiyle ilgili savcılığın verdiği "yeterli delil bulunmadığı anlaşıldığından kovuşturmaya gerek yoktur" kararını hatırlatan Eğitim Sen Mersin Şubesi, arkadaşlarının işine geri dönmesi gerektiğini ve yaşatılan mağduriyetin biran önce son bulmasını istedi.

- Pazartesi - 7 Ocak 2019 - 16:03
Mersin Cumhuriyet Savcısı Mehmet Fatih Kale, KHK ile ihraç edilen 96 kamu emekçisiyle ilgili emniyet tutanakları, sosyal medya hesaplarının incelenmesi ve UYAP sorgulamasıyla yürüttüğü soruşturmayı geçtiğimiz gün tamamladı.
 
Savcılık, soruşturma neticesinde ihraç edilen emekçilere ilişkin, "örgüt hiyerarşisine dahil olduklarına dair soruşturma dosyasına yansıyan kamu davası açmaya yeterli delil bulunmadığı anlaşıldığından kovuşturmaya gerek yoktur" kararı verdi. Kararla ilgili Eğitim Sen Mersin Şubesi, arkadaşlarının bir an önce işlerine iade edilmesini istedi.
 
96 eğitim emekçisinin işine geri dönmesi gerektiğini ve yaşatılan mağduriyetin biran önce son bulmasını isteyen Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, "Almış olduğumuz bu kararlar TBMM'de yer alan muhalefet partisi milletvekillerine, Mersin Barosu'na teslim edilmiş ve gerekli girişimlerde bulunulması istenilmiştir. Yaşadığımız mağduriyetlerin bir an önce sonlandırılmasını bekliyoruz. Laik, demokratik ve sosyal bir cumhuriyeti; demokrasiyi ve adaleti kazanacak olan biziz. Kendi kollarımızla, aklımızla, yüreğimizle inşa edecek olan biziz. Emekçilerin yüzyıllardır süren mücadeleyle kazandığı hakları ve özgürlüklerini AKP'nin tek parti rejimine terk etmeyecek, demokrasi, barış, eşitlik, özgürlük ve laiklik için mücadeleyi büyüteceğiz" dedi.