etkin haber

92

ANKARA

Eğitim-Sen: Karma eğitim sistemini sonuna kadar savunacağız

Erdoğan'ın kadın üniversiteleri açılmasına ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösteren Eğitim-Sen, "Yükseköğretimde muhafazakâr dönüşümü yine kadınları hedef alarak başlatmaya kalkışan yeni bir AKP saldırısı ile karşı karşıyayız" dedi.

- Salı - 9 Temmuz 2019 - 15:36
Eğitim-Sen, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen kadın üniversitelerine tepki gösterdi.
 
"Kadın üniversitesi değil, eşit ve özgür yaşamak istiyoruz!" başlıklı bir açıklama yapan Eğitim-Sen, "Bizler, eğitim emekçileri olarak eleştirel, sorgulayıcı, laik, demokratik, bilimsel, anadilinde, karma eğitim sistemini sonuna kadar savunacağız. Gelecek kuşakları karanlığa teslim etmeyeceğiz" dedi.
 
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Yüksek öğretimde muhafazakâr dönüşümün yine kadınları hedef alarak başlatmaya kalkışan yeni bir AKP saldırısı ile karşı karşıyayız!
 
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası öğrenciler mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Japonya'daki 800 üniversitenin 80'inin kadın üniversitesi olduğunu belirterek bu konuda çalışma yapılması talimatı vermiş, daha önce sık sık gündeme getirilen karma eğitim karşıtlığını bir kez daha ortaya koymuştur."
 
Eğitim-Sen, Erdoğan'ın yaptığı açıklamadan kısa bir süre sonra TBMM'ye sunulan 11. Kalkınma Planı'nda "Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği kadın üniversiteleri kurulacaktır" maddesinin yer aldığını hatırlattı.
 
'ERDOĞAN, JAPONYA'DA KADIN ÜNİVERSİTESİ OLDUĞUNU 165 YIL SONRA FARK ETTİ'
 
Açıklamanın devamı şöyle: "Bir ülkenin cumhurbaşkanı; küresel toplumsal cinsiyet eşitsizliği raporunda 110. sırada olan Japonya'da  "kadın üniversiteleri'' olduğunu, 19. yüzyılda başlatılan bir uygulamayı 165 yıl sonra birdenbire fark ediyor; Türkiye'ye gelir gelmez YÖK'e kadın üniversiteleri kurulması için hazırlık yapın direktifi veriyor; bu açıklamanın hemen devamında da kadın üniversiteleri maddesi 11. Kalkınma Planı'nda yer alıyor. Kalkınma Planı hazırlanması ile ilgili usulen de, göstermelik de olsa bir süreç işletilmesi, sosyal taraflarla görüşülmesi gerekirken bu usule dahi uyma ihtiyacı hissedilmemiştir.
 
Şaşırdık mı, HAYIR!
 
'Bu denli önemli bir konu, bir tören konuşmasında Cumhurbaşkanı ‘Kadın üniversitesi kurun!' dedi diye üniversite kurulur mu?' sorusunu sormanın yaşadığımız ülke gerçekliğinde bir karşılığı kalmamıştır.
 
17 yıl içinde artık sayısını bilmediğimiz kadar çok 'eğitim reformu' böyle tepeden verilen direktiflerle yapılmadı mı?"
 
Yıllardır Türkiye'deki eğitim sistemini cinsiyetçi, milliyetçi, gerici, piyasacı ideoloji çerçevesinde baskıyla dönüştürmeye çalışan AKP'nin, son dönemde yaptığı düzenlemeler ile de doğrudan kadınların kazanımları ve yaşam alanlarının daraltılmaya çalışıldığı vurgulandı. 
 
'TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ VE KARMA EĞİTİM'
 
Yıllardır özerk bilimsel üniversite mücadelesi sürdürdüklerini hatırlatan Eğitim-Sen, "Üniversiteleri üniversite yapan bilimdir, bilimsel eğitimdir. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve karma eğitim bilimsel eğitimin temel ilkeleridir" diye vurguladı.
 
'SALDIRILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ'
 
Mücadeleyi sürdüreceklerini kaydeden Eğitim-Sen, şunları belirtti: "Açıkça bilinmelidir ki Encümen-i Muallimin'den TÖS'e, TÖB-DER'e ve Eğitim Sen'e uzanan ve bu topraklarda yüzyılı aşan bir mücadele geleneği olan bir eğitim örgütü olarak, Türkiye'de gericiliğin ve siyasal İslami rejimin kadınların yaşam ve eğitim haklarına yaptığı bu saldırılara boyun eğmeyeceğiz!
 
İkiyüzlü bir ahlak anlayışının egemen olduğu, son derece otoriter, baskıcı ve muhafazakâr aile yapısının bulunduğu coğrafyamızda kadınların ayrı üniversitelere kapatılmasını bir hak ve özgürlük olarak sunmak, devlet, aile ve dinin kadın bedeni üzerinden kurduğu denetimi görmezden gelip, bu alanda süren güç mücadelesinin kaldırdığı toz duman arasında yitip gitmek demektir.
 
Bizler, eğitim emekçileri olarak eleştirel, sorgulayıcı, laik, demokratik, bilimsel, anadilinde, karma eğitim sistemini sonuna kadar savunacağız. Gelecek kuşakları karanlığa teslim etmeyeceğiz."