etkin haber

103

HABER MERKEZİ

Emekliler yüzde 6'lık maaş zammına isyan etti

Hükümetin emeklilerin maaşlarına dair belirlediği yüzde 6'lık zamma tepki gösteren Emekli Sen üyeleri, "Savaşa değil, emekliye bütçe" diyerek 12 milyonu aşkın emekliden 5 milyonun ikinci bir işte çalışmak zorunda kaldığını belirtti.

- Salı - 9 Temmuz 2019 - 14:43
Hükümetin emeklilerin maaşlarına dair belirlediği yüzde 6'lık zamma emekliler birçok ilde yaptığı açıklamalar ile tepki gösterdi.
 
ANKARA
 
SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine enflasyon endeksindeki altı aylık değişim sonucuna göre temmuz ayı itibariyle yüzde 5 zam yapıldı. Yapılan zam oranına tepki gösteren DİSK Emekli-Sen üyeleri Ankara’da Madenci Anıtı önünde eylem yaptı.
 
"Hükümet zammını al başına çal" sloganı atan emekliler, "Emekliyiz haklıyız", "Sadaka değil toplu sözleşme", "İktidar zammını al başına çal", "Sefalet ücreti istemiyoruz" dövizleri taşındı.
 
Emeklilerin geçim sıkıntısı içerisinde yaşamaya mahkûm edildiğini söyleyen DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, "Emekliler Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Art arta gelen seçimler ve iktidar kabullenmediği için tekrarlanan İBB seçimi nedeniyle ertelenen zamanlar haziran sonu üstü itibariyle üst üste yağmaktadır. Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi oranda zayıflamıştır" dedi.
 
Temmuz ayında yapılan yüzde 5’lik zamla en düşük maaş alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, en düşük maaşı alan BAĞ-KUR emeklisine 69 TL yansıdığını hatırlatan Yavuz, şöyle konuştu:
"Yıllarca artı- değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretleri reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yüzde 40 zam yapılarak ücretleri 18 bin TL’ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz.
 
"Biz emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmemizin önüne engeller çıkarılıyor. Kendimizi ifade etme özgürlüğümüz gasp edilmeye çalışılıyor."
 
Yavuz taleplerini şöyle sıraladı:
 
-Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin.
 
-TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve iktidarın propagandalarından kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın.
 
-Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2 bin 500 TL’nin altında olmasın.
 
-Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın.
 
-Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyon endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin.
 
-Emekli ikramiyeleri yıl içerisinde bin 750 TL’ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin.
 
-Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin.
 
DİYARBAKIR
 
Diyarbakır'da DİSK'e bağlı Emekli-Sen, hükümet tarafında emeklilerin maaşlarına dair belirlediği yüzde 6'lık zamma "Savaşa değil, emekliye bütçe" diyerek tepki gösterdi.
 
Genel İş Sendikası 1 Nolu Şubesi'nde yapılan basın açıklamasında konuşan Emekli-Sen Diyarbakır Temsilcisi Ali İhsan Yelkovan, emeklilerin ücret zammının Ocak ve Temmuz aylarında belirlendiğini hatırlatarak, iktidarın emeklilere uygulanmaması için çeşitli yollara başvurduğunu söyledi.
 
Emeklilerin geçim sıkıntısı içinde olduğunu dile getiren Yelkovan, "12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır. Emeklilerin yüzde 80'i nitelikli sağlık hizmetinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmekte, ötekileştirilmektedir" dedi.
 
Son dönemde yapılan zamlara dikkat çekerek, bu zamlarla birlikte emeklilerin alım gücünün ciddi ölçüde zayıfladığını söyleyen Yelkovan, emeklilerin karşılanması gerektiğini belirttiği taleplerini sıraladı.
 
ADANA
 
Adana'da Emekli Sen üyeleri, hükümet tarafında kendilerine dair belirlenen zam oranına Adana'da da tepki gösterdi. DİSK Çukurova Temsilciliği binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Emekli Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Bunsuz, hükümetin belirlediği yüzde 6'lık zamma tepki gösterdi.
 
Şuanda 12 milyonu aşkın emekliden 5 milyonun ikinci bir işte çalışmak zorunda olduğunu söyleyen Bunsuz, insanca bir yaşam için mücadele edeceklerini söyledi.