etkin haber

294

ANKARA

Erkan Baş: Onlar kaybetti, biz kazanıyoruz

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği haftalık basın açıklamasında gündemdeki konuları değerlendirdi. İstanbul seçimlerine ilişkin, "AKP'nin yarattığı düşmanlığa halklar gereken cevabı verdi" değerlendirmesinde bulundu.

- Salı - 25 Haziran 2019 - 16:08
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Meclis'te basın açıklaması düzenledi. Baş bu haftadaki basın açıklamasında, işçi direnişleri, Gezi davası, seçimler ve partisinin üyelerine yönelik polis baskılarına ilişkin değerlendirme yaptı.
 
'BAŞKAN KENDİSİNE İTİRAZ EDENLERİ BACAĞINDAN VURDURACAK KADAR EMEK DÜŞMANI'
 
İzmir Aliağa'da belediye işçilerinin işten atıldığını hatırlatan Baş, "Mafya yöntemleri uygulayan bir belediye başkanı var. Bu başkan gece yarıları kendisine itiraz edenleri bacağından vurduracak kadar emek düşmanı, hukuksuz, zorba biri. Aliağa Belediyesi'nde işten atılan arkadaşlarımız ise direnişlerini sürdürüyor. Hukuksuzluğa, mafya kılıklılara karşı sürdürdükleri mücadelenin yanında olduğumuzu ifade ediyoruz" dedi.
 
'EKONOMİK KRİZ BAHANE EDİLİP İŞÇİLERE BASKI KURULMASIN'
 
Baş, Sakarya'da Saica Pack isimi ambalaj fabrikasında da 6 işçinin sendikalı oldukları için işten çıkarıldığını belirtti. Örgütlenme hakları engellenen işçilerin fabrika önünde 25 gündür direndiğini hatırlattı ve ekledi: "Ne istiyor işçi arkadaşlarımız? Sendikanın yetkisine dair patronun itirazı geri çekilsin ve sendika tanınsın, işten atılan işçiler işe geri alınsın ve işten çıkarmalar son bulsun, ekonomik kriz bahane edilip işçilere baskı kurulmasın" 
 
'SON SÖZÜ BU ÜLKENİN HALKLARI SÖYLER'
 
Dün Silivri'de görülmeye başlayan Gezi davasıyla ilgili Baş, şunları söyledi: "Bizde oradaydık, başında nasıl varsak sonuna kadar orada olacağız" ifadelerini kullandı. Gezi Direnişinin halkların isyanı olarak değerlendiren Baş, "Bu ülkede seçilmiş de olsanız her istediğinizi yapamazsınız, son sözü bu ülkenin halkları söyler."
 
'AKP'NİN YARATTIĞI DÜŞMANLIĞA HALKLAR GEREKEN CEVABI VERDİ'
 
Baş, halkların, İstanbul seçimlerinde AKP'nin yarattığı ayrışmaya ve düşmanlaşmaya karşı gereken cevabı verdiğini söyleydi.
 
Baş, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: "İnsanlar panzerlerin arkasına bağlanıp sürüklendi, anneler, milletvekilleri saldırıya uğradı. Annelerinin cansız bedenini bir hafta yerden kaldıramayanlar, çocuğunun ölüsünü kokmasın diye buzdolabında saklayanlar oldu.11 yaşındaki çocuğumuz Rabia Naz'ın ölümünün üstünü örtmeye yeltendiler. 14 yaşında vurulan kardeşimiz, onurumuz Berkin'e terörist deyip, annesini meydanlarda yuhalattılar. Aç kalıp, çocuğuna kıyafet alamayıp kendini yakan işçileri, tren katliamında yakınlarını kaybeden insanları şov yapmakla suçladılar. Kendileri Saraylarında zevk-sefa içinde yaşayıp, dolarları ayakkabı kutularına tıkıştırırken, emekçileri tanzim kuyruklarında sayıyla verilen patatese mahkum ettiler. Evet ülkemizi ikiye böldüler; onlar zengin oldu biz fakir, onlar yobazlaştı biz ilericiydik, onlar kurdukları rant düzeniyle villalarında, özel uçaklarda yaşadılar, biz alın terimizle ayakta kaldık. Onlar kadına çocuğa düşman oldu, biz özgürlüklerimizi savunmaya çalıştık. Onlar Kürt'e, Ermeni'ye, Rum'a, Aleviye düşmanlık yaptı, biz halkların kardeşliğini savunduk. Onlar tüm basını ele geçirmeye çalıştı, biz kendi doğrularımızı örgütledik. Onlar faşizmi kurumsallaştırmaya, egemen kılmaya çalıştı, biz sokaklarda, meydanlarda, zindanlarda direndik. Onlar krala, diktatöre, saraya yaslandı, biz halka, sokağa, fabrikaya dayandık. Onlar kazandığımız seçimi gasp ettiler, biz bir kez daha, bu defa utandıra utandıra kazandık. Ve onlar kaybetti, biz kazanıyoruz."
 
SOYLU'YA UYARI: GENÇLERİ VE AİLELERİ RAHAT BIRAKIN
 
Baş, partisinin Çanakkale il örgütüne yönelik polisin baskısı ve tehditlerine karşı İçişleri Bakanı Soylu'yu uyardı. Baş, "Israrlı bir şekilde partimize genç, üniversite öğrencisi olan parti üyelerimizin aileleri ile görüşülüyor. Üyelerimizin ailesinden memur olan aile fertleri, meslekten atılmak ile tehdit ediliyor. Emniyet tarafından gelen bu gerçek dışı söylemler yüzünden ailelerimiz üzüntü içinde. Çanakkale il emniyet müdürü ve valisini, İçişleri Bakanı Soylu'yu uyarıyorum. Gençleri ve aileleri rahat bırakın" diye konuştu.