etkin haber

192

GİRESUN

Erkek adalet yine tecavüzcüleri korudu

Giresun'da yüzde 75 zihinsel engelli kadına tecavüz eden iki erkeğin yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Tüm delillere rağmen mahkeme heyeti tecavüzcüleri beraat ettirdi.

- Salı - 16 Nisan 2019 - 14:39
Giresun'da O.Y. ve M.Ç. adli iki erkek 2016 yılında, 27 yaşındaki yüzde 75 zihinsel engelli bir kadına tevacüz etti. Tehditle de susturulmaya çalışılan kadının durumu tecavüz sonucu gebe kalması sonucu ortaya çıktı. Kadının ailesinin şikayeti üzerine dava açıldı. Tecavüze maruz kalan kadın yasal kürtaj süresi dolduğu için bebeği de doğurmak zorunda kaldı.
 
ATK GÖRÜŞME YAPMADAN RAPOR YAZDI
 
Dava boyunca sanıklar "Rızası vardı" diyerek suçu örtbas etmeye çalıştı. Kadınla yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda çıkan her raporda yüzde 75 engelli olduğu tespit edilirken Adli Tıp Kurumu yüz yüze görüşme yapmadan zihinsel engel olmadığını savundu. Davanın gidişatını etkileyen bu kanaat sonucunda, sanıklar dava boyunca tutuksuz yargılandı ve hiçbir davaya katılmadı.
 
ERKEK ADALET TECAVÜZCÜYÜ YİNE KORUDU
 
Bugün görülen karar duruşmasında konuşan baba, sanıkların tutuklanmasını istedi.  Davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı avukatı Fatma Şişman da sanıkların tutuklanmasını isteyerek "Mağdurun ısrarlı ifadesinden de anlaşıldığı gibi sanık silahla mağdurun iradesi dışında zorla eylemde bulunmuştur. Her iki sanıktan da şikayetçiyiz" dedi.
 
Ancak tüm taleplere, itirazlara ve delillere rağmen sanıklar yargılandıkları "nitelikli cinsel saldırı" ve "konut dokunulmazlığı ihlali" suçlarını işlediklerine dair somut delil olmadığı gerekçesiyle beraat etti.