etkin haber

127

İSTANBUL

Esenyurt Belediyesi'nde Tüm Bel-Sen üyelerine baskı

İktidar yanlısı olan Memur-Sen'e bağlı Bem Bir-Sen'in şikayetiyle Esenyurt Belediyesi'ne atanan Mülkiye Müfettişinin, Tüm Bel-Sen üyelerine, tek tek sorgulayarak baskı yaptığı belirtildi. Tüm Bel-Sen, hukuksuzluğa son verilmesini istedi, "Asıl baskı budur" dedi.

- Perşembe - 8 Ağustos 2019 - 13:08
KESK'e bağlı Tüm Bel-Sen, Esenyurt Belediyesi'nde üyelerine baskı uygulandığını belirterek, kınadı. 
 
20 Aralık 1990'da, Türkiye'de kurula ilk kamu emekçisi sendikası olduğunu hatırlatan Tüm Bel-Sen, aynı zamanda ilk TİS sözleşmesini imzalayan sendika olduklarını da belirtti. Kuruldukları günden beri kamu emekçilerinin ekonomik, demokratik, hukuksal haklarını ilgilendiren sorunlarla mücadele ettiklerini ifade eden sendika, "Ekonomik taleplerin tek başına yeterli olmadığının bilinciyle kadın emeğinin sömürüsüne, kadına yönelik şiddete, çocuk istismarına, savaşların yıkıcı tahribatına karşı barışı savunmayı, emek düşmanı politikalarla mücadeleyi, kamu emekçilerinin hak ve özgürlüklerini her alanda savunmuş ve savunmaya da devam edecektir" dedi. 
 
Tem Bel-Sen, sendika olarak temel prensiplerinden birinin de "Biz, çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız" sloganında ifadesini bulan yaklaşımın, ülkeye, dünyaya ve doğaya bakışlarının temeli olduğunun altını çizdi. 
 
Kuruldukları günden beri binlerce üyesinin sürgün edildiğini, soruşturmalara uğradığını, açığa alındığını  ve ihraç edildiğini hatırlatan Tüm Bel-Sen, saldırılara rağmen mücadelelerinini sürdürdüklerini kaydetti. 
 
31 Mart'ta seçimlerinin arından, halkın iradesini hiçe sayanların belediyelerde aldıkları yetkilere göz diktiğini ifade eden Tüm Bel-Sen, iktidar yanlısı olan Memur-Sen'e bağlı Bem Bir-Sen'in şikayetiyle Esenyurt Belediye Başkanlığına atanan Mülkiye Müfettişinin, üyelerini tek tek makamına çağırarak, "Tüm Bel-Sen'e üye olurken size baskı yapıldı mı?" şeklinde sorularla hukuksuz bir şekilde sorguladığını açıkladı. 
 
"Asıl baskı ve örgütlenme özgürlüğüne müdahale; Mülkiye Müfettişlerinin sendikamıza üye olan çalışanları sorgulama ve ifadelerine başvurmalarıdır" diyen Tüm Bel-Sen, Anayasa ve uluslararası sözleşmelerde tanımlanmış ve güvence altına alınmış olan sendikal örgütlenme özgürlüğü konusunda duyarlılığını koruyan üyelerine ve yöneticilerine yönelik hukuksuz tutumu kabul etmediklerini, asla taviz vermeyeceklerini vurguladı.