etkin haber

166

İSTANBUL

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu tahliye edilmedi

14 gündür açlık grevinde olan tutuklu ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu'nun bugün görülen duruşmasında tahliye edilmedi. Mahkemede savunma yapan Otlu, "Leyla Güven'in talebi talebimizdir. Ülkeye barış gelmesi için İmralı bulunan Sayın Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması gerekiyor" dedi.

- Perşembe - 14 Mart 2019 - 15:58
ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, il yöneticisi Ali Haydar Keleş ve Muhammet Bedran Çoğaltay'ın tutuklu, çok sayıda ESP'linin de tutuksuz yargılandığı dava İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Çiçek Otlu ve Ali Haydar Keleş, mahkemeye SEGBİS ile bağlanırken diğer tutuklu sanık Bedran Çoğaltay, duruşmaya getirildi.
 
Mahkeme Başkanı bir önceki duruşmada istenen evrakların tespitini yaparak duruşmayı açtı. İstenen evrakların sanıklara ve avukatlarına daha önce gönderilmemiş olduğundan kaynaklı ek süre talep edildi.
 
Tutuklu yargılanan Bedran Çoğaltay ise uzun süredir tutuklu olduğunu belirterek tahliyesini istedi.
 
Avukatı Sezin Uçar, müvekkili Bedran Çoğaltay'ın katıldığı eylem ve etkinliklerin suç olamayacağını, hepsine katılmanın anayasal hak olduğunu belirtti. Uçar, uzun tutukluluk halinin cezanın infazı ile eş olduğunu ve tahliye edilmesi gerektiğini kaydetti.
 
Ardından ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu'nun savunmasına geçildi. Otlu, katıldığı eylem ve etkinliklerin suç olmadığını belirterek, ESP Genel Başkanı sıfatı ile eylem ve etkinliklere katıldığını belirtti.
 
TUTUKLAMA KARARI SOMUT DEĞİL
 
Otlu, "ESP Genel Başkanıyım ve bundan kaynaklı siyasi bir karar vardır ortada. 2 yıldır tutukluyum ve tutukluluğuma gerekçe gösterilen eylem ve etkinlikler ile ilgili Anayasa Mahkemesi 'ifade özgürlüğüdür' kararı verdi. Tutuklama kararında somut gerekçeler olması gerekir" dedi.
 
BARIŞ İÇİN TECRİT KALDIRILMALIDIR
 
Leyla Güven'in açlık grevine değinen Otlu, 14 gündür açlık grevinde olduğunu belirterek "Leyla Güven'in eylemini selamlıyorum, talebi talebimizdir. Ülkeye barış gelmesi için İmralı'da bulunan Sayın Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecridin kaldırılması gerekiyor. Açlık grevindeki tutuklu arkadaşlarımın özgürlüğüne kavuşması gerekiyor. Bu nedenle taleplerinin kabul edilmesini istiyorum" diye konuştu.
 
YARGILAMA SİYASİDİR
 
Otlu'nun Avukatı Gülhan Kaya, müvekkili Otlu'nun örgüt yöneticiliği gerekçesi ile tutuklandığını ancak ara mahkemede örgüt üyeliğinden tutukluluğun devamına karar verildiğini söyledi. Bu durumun hukuki olmadığını ifade eden Kaya, "Yargılama siyasidir. Müvekkilim ESP Genel Başkanı olduğu için tutukludur" dedi.
 
KELEŞ: ÖCALAN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞTÜRÜLMELİ
 
Tutuklu yargılanan Ali Haydar Keleş ise İmralı'da uygulanan tecridin kaldırılması talebi ile 14 gündür açlık grevinde olduğunu belirterek Abdullah Öcalan'ın Anayasal hakkı olan avukatları ile görüşmesinin sağlanması gerektiğini kaydetti.
 
Avukat Keleş Öztürk ise Ali Haydar Keleş'in katıldığı eylem ve etkinliklerin hepsinin yasal olduğunu ancak buna rağmen savcının ısrarla tutukluluk halinin devamını istediğini söyledi. Müvekkilinin HDP ve ESP'nin faaliyetlerine katıldığını ve bazılarını bizzat örgütlediğini kabul ettiğini vurgulayan Öztürk, Ali Haydar Keleş'in tahliyesini istedi.
 
TUTUKSUZ SANIKLARA İL DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Tutuksuz yargılanan Adar Temel hakkında yakalama kararı çıkarıldı, daha önce adli kontrol uygulanan tutuksuz sanıklar Anıl Kaplan, Muhammet Salih Çekim, Muhammet Halit Kaya ve Taner Taş'a il dışına çıkış yasağı getirildi. Tutuklu yargılanan ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, il yöneticisi Ali Haydar Keleş ve ESP üyesi Muhammet Bedran Çoğaltay'ın tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 26 Haziran 2019 tarihene erteledi.