etkin haber

349

HABER MERKEZİ

ETHA’ya Avrupa’dan destek

Almanya’nın Stuttgart ve Ulm kentleri ile Fransa’nın başkenti Paris’te basın açıklaması yapan göçmenler, ETHA’ya yönelik saldırıları protesto etti.

ETHA - Çarşamba - 19 Haziran 2019 - 11:09
Ajansımıza ve ESP’ye yönelik polis saldırısı ve gözaltı operasyonları Avrupa kentlerinde protesto edildi. 
 
Fransa’nın başkenti Paris’te Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT) ve Sosyalist Kadınlar Birliği’nin (SKB) çağrısıyla Strasbourg Kemer önünde basın açıklaması yapıldı. Eyleme KCK-F, Partizan ve ODAK da katıldı. 
 
Eylemde, “Tüm gazetecilere ve sosyalistlere özgürlük” pankartı ile “ETHA susmadı susmayacak” dövizlerinin yanı sıra gözaltına alınan sosyalistlerin fotoğrafları taşındı.
 
Eylemde yapılan açıklamada, AKP iktidarının muhalifler üzerindeki baskılarına dikkat çekildi. Açıklamada, “Ama sosyalistler ve Etkin Haber Ajansı diz çökmeyecek. Saldırılar karşısında geri durmayacak ve bildiğini okuyacaktır. Çünkü onların mayasında direnenlerin mayası var. Haziran ayaklanmasının mayası, Kürdistan’daki serhıldanların mayası var. Paris’te yaşayan tüm ilericiler ve göçmenleri dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.
 
SOKAĞIN SESİ ETHA’YA SUSTURULMAYA ÇALIŞILIYOR
 
Almanya’nın Stuttgart kentinde Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’nun (AvEG-Kon) çağrısıyla Königstrasse’de basın açıklaması yapıldı. Eyleme Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Yeni Demokrasi ve Yaşanacak Dünya üyeleri de katıldı. Almanca ve Türkçe “ETHA susmadı, susmayacak” dövizlerinin taşındığı eylemde “Bu saldırıyla, diktatörlüğün saldırılarına, sansürüne boyun eğmeyen, ezilenlerin, sokağın sesi olan ETHA susturulmaya çalışılmaktadır” denildi. 
 
Polisin ve siyasi iktidarın halkın haber alma hakkını engellemeye çalıştığı kaydedilen açıklamada, bu saldırının, gazeteciler ve sosyalistler şahsında AKP faşizmine biat etmeyenlere, tüm muhaliflere gözdağı olduğu ifade edildi. Açıklamada, Türkiye’de basın özgürlüğünün bir kez daha ayaklar altına alındığı, yalana karşı gerçeğin, kapitalizme karşı işçi ve emekçilerin, erkek egemenliğine karşı kadınların sesi soluğu ETHA’nın susturulmaya çalışıldığı belirtildi.
 
Açıklamada, 23 Haziran İstanbul seçimlerinde burjuva saflaşmalara karşı ezilenleri politik bir güç olarak sokakta olmaya davet eden ESP’nin de susturulmaya çalışıldığı belirtilirken, tüm teknik cihazlarına el konulan ETHA ile dayanışma çağrısı yapıldı. 
 
Almanya’nın Ulm kentinde de Ulm Gazetecilerle Dayanışma İnisiyatifi Munsterplatz’da basın açıklaması yaparak gözaltındaki ETHA emekçilerinin serbest bırakılmasını istedi.