etkin haber

457

İSTANBUL

ETHA çalışanları Şahin ve Gayıp için duruşma öncesi eylem

Bir yılı aşkın bir süredir tutuklu olan ETHA Editörü Semiha Şahin ile muhabiri Pınar Gayıp'ın yargılandığı davaya yarın devam edilecek. Kadın gazeteciler, bugün 21.00'da sosyal medyada "PınarveSemihaSerbestBırakılsın" hastag'ı ile eylem yapacak, yarın ise duruşmayı takip edecek.

ETHA - Çarşamba - 12 Haziran 2019 - 12:17
Etkin Haber Ajansı (ETHA) Editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp'ın da aralarında olduğu sosyalistlerin yargılandığı davaya yarın devam edilecek.
 
19 Nisan 2018'den beri tutuklu olan Şahin ve Gayıp, yarın üçüncü kez hakim karşısına çıkacak. Duruşma saat 13.30'da başlayacak.
 
23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bir önceki duruşmasında mütalaasını veren savcı Şahin ve Gayıp'ın "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddialarından cezalandırılmasını talep etti.
 
Dosyada tutuksuz yargılanan Gülsen İmre ve Ferhat Harun Pehlivan'ın ise "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla cezalandırılmaları talep edildi.
 
Yaptıkları haberler ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklu olan gazeteciler, savunmalarında yaptıkları haberleri savundu ve gazeteciliğin suç olmadığını belirtti. Dosyada "suç unsuru" olarak, gazetecilerin yaptıkları paylaşımlar dışında somut bir delil yok. 
 
ETHA Editörü Şahin hakkında ise dosyada bulunan tek "delil" İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifade verdiği söylenen tanık ifadesi. Bir önceki duruşmaya katılan tanık, Emniyet Müdürlüğü'nde verdiği ifadenin doğru olmadığını, dosyada yer alan iddia ve beyanların kendisine ait olmadığını kaydetti.
 
Şahin ve Gayıp'a destek için kadın gazeteciler, bugün sosyal medyada saat 21.00'da "PınarveSemihaSerbetBırakılsın" hastag'ı ile paylaşım yapacak. 
 
Kadın gazeteciler, yarın ise duruşma salonuna toplu girerek, davayı takip edecek.