etkin haber

321

HABER MERKEZİ

Eylem sonuç verdi: Hong Kong'da tartışmalı yasa ertelendi

Hong Kong'da binlerce kişinin eylemi sonuç verdi. Hükümet merkezinin kuşatılması sonrası, sınırı dışı yasasında tepki çeken değişiklik tasarısı ertelendi.

ETHA - Çarşamba - 12 Haziran 2019 - 11:54
Hong Kong'da, yargılananların başka ülkelere teslim edilmesini kolaylaştıran yasa tasarısı ile ilgili bugün mecliste yapılması planlanan oturum, protestolar nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. On binlerce kişi dün Hong Kong'un ana caddelerini trafiğe kapatmış ve hükümet bölgesine giriş çıkışlara engel olmuştu. Hong Kong özerk yönetiminin Yasama Konseyi tarafından yapılan açıklamada, tasarının "daha sonraki bir tarihe" ertelendiği duyuruldu.
 
Söz konusu tasarıya karşı çıkanlar, özellikle Çin Halk Cumhuriyeti'ne teslim edilecek kişilerin, bu ülkede bağımsız olmayan, uluslararası standartlardan uzak ve muhalifleri takibat altına alan hukuk sistemi içinde haklarını aramak zorunda bırakılacağını dile getiriyor. Uluslararası Af Örgütü Çin'e teslim edilecek kişilerin bu ülkede işkence ve kötü muameleye maruz kalma ve haklarında görülen davaların adil olmama ihtimalinin bulunduğu uyarısını yaptı.
 
Hong Kong özerk hükümeti ise tasarıyı savunarak, hazırlanan tasarıya göre sınır dışı işlemlerinin sadece uzun süreli tutukluluk gerektiren ağır suçlarda uygulanacağını öne sürüyor. Hong Kong'un 1997 yılında İngiltere tarafından Çin'e iade edilmesinden bu yana bölge özel idare adı altında özerk bir konuma sahip. Yaklaşık 7 milyon insanın yaşadığı Hong Kong'da, Çin Halk Cumhuriyeti'nin aksine basın ve gösteri özgürlüğü uygulanıyor.