etkin haber

348

İSTANBUL

EYT'liler: Bu feryat, okutamadığımız çocuklarımızın feryadı

Binlerce EYT'li Yenikapı'da düzenlenen mitingde bir araya geldi ve hükümete seslendi: Bu mesele çocuğunu doyuramayanların feryadı.

ETHA - Pazar - 26 Mayıs 2019 - 17:39
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), taleplerinin yerine getirilmesi ve Meclisten yasa çıkarılması için düzenledikleri Yenikapı mitinginde buluştu. Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) binlerce emekçi İstanbul'a gelerek Yenikapı mitinginde buluştu. Sendikaların ve siyasi partilerin de destek verdiği EYT'liler "Üremedik ürettik", "Sadaka değil hakkımızı istiyoruz", "Direne direne kazanacağız",  sloganlarıyla Hükümete tepki gösterdi. Mitingde "Meclise takılanlar ittifakı", "Yasalar geriye dönük işletilemez" dövizleri taşındı. Mitinge 55 ilden binlerce EYT'li katıldı.
 
EYT mitingine CHP, ESP, Emek Partisi, TİP, EHP, SEP, İyi Parti, UİD-Der, Birleşik Metal-İş, Petrol-İş, DERİTEKS başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti, sendika ve kitle örgütü destek verdi.
 
EYT'liler daha önce gerçekleştirdikleri Maltepe mitingine yayınlarında yer vermeyen TRT'ye ise yine tepki gösterdi.
 
Kitleye hitap eden EYT'li Mustafa Ünalan, "8 bin prim günüm var. Sakatım çalışmıyorum. Eve ekmek götüremiyorum. Devlet büyükleri büyüklüğünüzü gösterin artık. Benim milletim benim milletim diyorsunuz kimseye bakmıyorsunuz. Buramıza geldi. İşkur iş vermiyor. Özel şirket yaşlısın diyor. Ne yapalım biz el vicdan" diye konuştu.
 
SABAH, ÖĞLE, AKŞAM PATATES
 
48 yaşındaki EYT'li Cengiz Öyke şunları anlattı: "2016 yılında işten ayrıldım. O günden beri bir işe yerleşemedim. 2 kız çocuğu babası ve torun sahibiyim. Torunlarına harçlık veremeyen bir dedeyim. 11 yaşında bir kızım var. Kızım öyle bir çocuk ki empati kurar sanat ve şiirle ilgilenir. Yediğimiz içtiğimiz patates. Şimdi 8 lira patates. Sabah öğle akşam patates. Sabaha kahvaltısında kızım 'Sana hayatta 2 dilek hakkı verselerdi ne dilerdin' zor bir soru dedim. Ben sordum. 'Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak isterdim'  dedi. Ben de 'Ne güzel biraz rahat yaşardık' dedim . Kızım 'EYT'lilerin sorununu çözerdim' dedi. Biz Bolu'da bu haldeyiz. Siyasi parti liderlerine mesaj vermek istiyorum. Bu mesele doyuramadığımız, okutamadığımız çocuklarımızın feryadı bu mesele."
 
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise "Emeklilik hakkı gasp edilen EYT'lilerle omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Emeklilik temel bir haktır. Devletin temel bir sorumluluğudur. Bu mağduriyetin derhal kaldırılması gerekmektedir. Emeklilik yük değil bir haktır. Sizin mücadeleniz emeğimize ve geleceğimize sahip çıkma mücadelesidir" dedi.
 
Mitingde Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Necdet Gökçınar ve Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş da konuştu. CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun ise görüntülü mesajı yayınlandı.
 
ÖZÜPAK: BİZ HAK ETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ
 
Mitingde konuşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak ise birlik mesajı verdi. "Emekli olma hakkımız kutsaldır. Hak birilerinin insafı ya da sadaka değildir. Hak karşılığı ödenmiş olandır" diyen Özüpak, yıllarca çalışıp prim ödeyerek emekliliğe hak kazanmalarına rağmen hükümetin 'erken emeklilik' açıklamalarıyla kendilerine karşı algı oluşturduğunu söyledi. Hükümetin bu tutumunu kınadıklarını vurgulayan Özüpak, "Kalan yaşamımızı, bugüne kadar biriktirdiklerimizi elden çıkararak sürdürmemizi bekliyorlar. Önce haklarımızı sınırlayıp, sonra 'Emekli olmak istiyorsanız BES'e para yatırın' diyorlar" dedi.
 
İmtiyaz istemediklerini ifade eden Özüpak, "Biz haklarımızın tanınmasını istiyoruz. İşe başlarken bize sunulan haklar ne ise onun uygulanmasını istiyoruz. Yasalar geriye dönük işletilemez" diye kaydetti.
 
'SANDIĞA GİDERKEN YAŞADIKLARIMIZI DÜŞÜNECEĞİZ'
 
Yaklaşan 23 Haziran'da yapılacak seçimlere de değinen Özüpak'la birlikte kitle Maltepe mitinginde yapıldığı gibi şu sözleri tekrarladı: "Yerel seçimle birlikte en güzel demokratik tepkimiz, vatandaşlık görevimiz olan oylarımızı kullanırken sandıkta tercihimizi bizi anlayan bizi dinleyen ve yanımızdan olanlardan yana kullanacaktık."
 
Daha sonra oy kullanma hakkının bir vatandaşlık hakkı olduğunu ifade eden Özüpak, "Bu haklarımızı kullanırken sandığa gittiğimizde yaşadıklarımızı düşüneceğiz. Biz kazanılmış haklarımızın dışında bir şey istemedik. Ve sandığa gittiğimizde elimizi vicdanımıza koyacağız, haklarımızı düşüneceğiz. Bizim en büyük gücümüz birlikteliğimiz" dedi.
 
ERDOĞAN 'GÜNDEMİMİZDE YOK' DEMİŞTİ
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar daha önce Ankara'da kitlesel salon toplantısı ve Maltepe'de miting düzenleyerek sesini iktidara duyurmuştu. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Gündemimizde yok" diyerek EYT'lilerin taleplerini olumsuz karşıladı.