etkin haber

313

LONDRA

Festival katılımcılarından İngiliz Konsolosluğu'na Suavi tepkisi

Londra demokratik ve yöre dernekleri, ırkçılık ve faşizme karşı düzenlenen GİKDER festivaline sanatçı Suavi'nin katılmasının engellenmesini protesto ederek, 14 Temmuz'da festivalde olacaklarını vurguladı.

- Cuma - 12 Temmuz 2019 - 09:10
Göçmen İşçiler Kültür Derneği'nin (GİKDER) her yıl düzenlediği Kültür ve Sanat Festiva'nin 11.'si 14 Temmuz'da gerçekleşecek. Irkçılık ve faşizme karşı düzenlenecek festivale Türkiye'den de çok sayıda sanatçı davet edildi.
 
Bu sanatçılardan biri de Suavi'ydi. Ancak, İngiliz Konsolosluğu Suavi'yle birlikte çalışan müzisyenlere vize verilmesine rağmen kendisine vize vermedi.
 
Yaşananlara ilişkin basın açıklaması yapan GİKDER 11. Kültür Sanat Festivali Örgütleme Komitesi, Suavi'nin ekibinde bulunanlara vize verilmesine rağmen, Suavi'ye verilmemesinin sanatçıya yönelik bir ambargo olduğunu kaydetti. Açıklamada, ayrıca bu uygulamanın sadece Suavi'yi değil festivale katılacak binlerce kişiyi mağdur ettiğini de vurguladı. 
 
Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Bu durum İngiliz konsolosluğunun ırkçılığa karşı duruşu ile akıllara soru işareti bırakmıştır. Sanatçımız Suavi İngiliz konsolosluğunun bu tutumuyla ilgili gerekli teşhiri yapmıştır. Biz de GİKDER olarak İngiliz konsolosluğunun bu tutumunu buradan kınıyoruz. Diğer sanatçıların vizesi alınmış ve 14 Temmuz günü bizlerle olacaktır. Tüm halkımızı İngiliz konsolosluğunun bu tutumunu protesto etmek için 14 Temmuz günü ırkçılık ve faşizme karşı gerçekleştirdiğimiz festivale bekliyoruz. Irkçılık ve faşizme karşı omuz omuza halaya durmak umuduyla 14 Temmuz'da görüşmek üzere."
 
'IRKÇILIĞA KARŞI DİMDİK AYAKTA DURACAĞIZ' 
 
Konuya ilişkin açıklama yapan Londra demokratik ve yöre dernekleri de, İngiliz hükümetinin tutumunu protesto ederken, faşizme ve ırkçılığa karşı festivalde olacaklarını ve mücadele edeceklerini vurguladı.
 
GİKDER Kültür ve Sanat Festivali'nde yağlı güreş, deve güreşi, Hacivat ve Karagöz oyunun olmadığını kaydeden Gazeteci Faruk Eskioğlu, çağdaş sanat ve kültürün olduğunu vurguladı. Eskioğlu, "Duydum ki İngiltere, İstanbul Başkonsolosluğu Suavi'ye vize vermemiş. Biz  de diyoruz ki inadına GİKDER Kültür ve Sanat Festivali'nde olacağız. Teması ırkçılığa karşı dimdik ayakta duracağız" dedi. 
 
Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi'nden İnci Kaya da ırkçılığa karşı düzenlenen bir festivale karşı ırkçılık uygulandığını belirtti ve İngiliz hükümetini kınadı. Kaya, "Tüm dostlarımızı 14 Temmuz'da yapılacak GİKDER festivaline bekliyoruz. 14 Temmuz'da ırkçılığa ve faşizme karşı GİKDER'in düzenleyeceği festivalde, alanlarda olacağız" ifadelerini kullandı. 
 
Bütün Kaşanlıların festivalde olacağını kaydeden Kaşanlar Derneği Kültür Merkezi'nden Rüstem Özdemir, kamuoyuna dayanışma çağrısı yaptı. 
 
Pazarcıklılar Derneği Kültür Merkezi'nden Hüseyin Kokuz ise Suavi'ye yönelik bu tutumu şiddetle kınadıklarını kaydetti. Kokuz, "Buna karşı tüm Pazarcık halkını GİKDER'in 11. Park festivaline bekliyoruz" dedi. 
 
'12 TEMMUZ'DA GİKDER FESTİVALİNDE OLACAĞIZ'
 
Göçmenleri Geliştirme Görevlisi Ali Aksoy da Avrupa'da yabancılara yönelik düşmanlığını arttığı bir dönemde düzenlenen faşizm ve ırkçılık karşıtı temalı festivalin önemine vurgu yaptı. Aksoy,14 Temmuz'da festival alanında olacaklarını kaydetti. 
 
Dersimliler Derneği Kültür Merkezi'nden Aydın Yeşiltaş, "GİKDER'in düzenlemiş olduğu ırkçılığa karşı 11. festival İngiltere'nin Suavi'ye vize vermemesini kınıyoruz. Biz Dersimliler derneği olarak ve üyelerimiz GİKDER festivaline bekliyoruz" dedi.
 
14 Temmuz'da düzenlenecek festivale güçlü katılımın İngiltere ve Türkiye hükümetlerine de bir mesaj olacağının altını çizen insan hakları aktivisti Doğan Genç, "İngiltere ve Türkiye devletine, toplumumuza karşı yaptığı haksızlığa verilmiş bir cevaptır" ifadesini kullandı. 
 
İngiltere Alevi Kültür Merkezi'nden Kadir Yörük faşizme ve ırkçılığa karşı festivalde olacaklarını vurgularken, Bocza-Der Başkanı Nesimi Keskin de şöyle konuştu: "Hepimiz alanlarda olacağız. Suavi'ye verilmeyen vize aslında Türk toplumunu cezalandırmak için yapılan bir harekettir. Biz bunu protesto ediyoruz. Burada olacağımızı bütün halkımıza duyururuz."