etkin haber

111

RİZE

Fındıklı'da 'özsavunma' atölyesi

Rize Fındıklı'da bulunan Şana Yaşam Köyü, kadınlar için özsavunma Wendo atölyesi düzenleyecek.

- Cumartesi - 6 Temmuz 2019 - 16:32
Rize Fındıklı'da bulunan Şana Yaşam Köyü, 12-13-14 Temmuz tarihlerinde kadınlar, lezbiyenler ve biseksüel kadınlar için özsavunma Wendo atölyesi düzenliyor.
 
Birgün'ün haberine göre; yaşam köyünün kurucularından olan Sıla Tena Ertaş, Şana Yaşam Köyünü kurma sürecini aktardı, "Öncelikle burayı kentten kırsala göç etmiş bir aile olarak kendimize inşa etmiştik ama sonra bunu yalnızca kendimize değil herkese açalım ve köy hayatını yaşamak isteyip de imkanı olamayanlara da fırsat yaratmış olalım istedik. Belki de şehir hengamesinden kurtulabilmeleri için de bir cesaret olur onlara diye düşündük" dedi. 
 
'YAŞAM ALANINA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ'
 
Önceliklerininin bu yaşam biçimini paylaşmak ve çok da uzak olmadığını göstermek olduğunu dile getiren Ertaş, "Ya da şehirlerinde daha doğadan yana nasıl yaşayabilirler bunu görmüş olurlar mesela burada bizle bostana ya da hasata katılıp bunu şehir yaşamlarına uyarlarlar ve bir süre sonra o da yetmez kırsala adım atarlar. Tek kaygımız ise kırsala göç eden şehirlilerin, şehir alışkanlıklarını köylere taşımaları, ki bu da buraları tüketen bir şey olur. Bunların yanında da çeşitli atölyelerimiz oluyor, aslında bir yaşam alanı iken bir eğitim alanına dönüştürmeyi de hedefliyoruz" dedi.
 
Ertaş, doğayı, doğanın kurallarını öğrenip ona ayak uydururken yanında başka şeyler de öğrendiklerini, geçtiğimiz yaz çocuk ve çocuk hakları atölyesi, bir köy festivali yaptıklarını, gelenekleri hatırlatmaya çalışarak imeceler yaptıklarını vurguladı.
 
'KADINLARA KENDİ GÜÇLERİNİ HATIRLATMAK İSTİYORUZ'
 
Şimdi de kadınlar için özsavunma atölyesi yapacaklarını dile getiren diyen Ertaş, "Biz burada doğayı savunurken, aslında onun ritmine ayak izlerine ayak uydurmaya çalışırken, benzer saldırılara uğrayan kadının da kendini savunmayı öğrenebildiği bir araç olmak istiyoruz. Doğanın içinde yine onun vahşiliğine karışıp kadınların kendi güçlerini hatırlamasını istiyoruz" diye konuştu.