etkin haber

211

HABER MERKEZİ

Ford Avrupa'da binlerce işçiyi işten çıkaracak

Avrupa'daki kârından zarar ettiğini açıklayan Ford Motors binlerce işçi çıkaracak.

- Cuma - 11 Ocak 2019 - 10:48
ABD merkezli Ford Motors, Avrupa'daki satışlarından elde ettiği kârların düştüğü gerekçesiyle binlerce işçiyi çıkaracağını açıkladı.
 
Avrupa ve İngiltere'de yeniden yapılanmaya gideceğini açıklayan şirket daha kârlı modellerin üretilmesine ağırlık vereceğini ve satılmayan modellerin üretimi durduracağını açıkladı.
 
Ford Avrupa Direktörü Steven Armstrong, İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda bu ülkedeki işlerini de tekrar gözden geçireceklerini söyledi.
 
Almanya'da 6200 kişinin çalıştığı Ford fabrikasında işten çıkarmalarla ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirtti.
 
Türkiye dahil Avrupa bölgesinde toplam 54 bin çalışanı bulunan Ford'un Türkiye'deki faaliyetlerini de "yeniden yapılanma" kapsamına alıp-almayacağına ilişkin ise bir bilgi verilmedi.
 
Ford'un Avrupa'daki kârının geçen yıl yüzde 82 gerilediği, bunda Brexit belirsizliği ve sterlinin değer kaybetmesinin de rol oynadığı belirtiliyor. 2017 yılında ise Ford Avrupa'nın kârı 234 milyon dolardı.
 
Yakın zamanda Hindistan otomotiv firması Tata Motors bünyesindeki Jaguar Land Rover'ın (JLR) da dünya çapında 4 bin 500 kişiyi işten çıkaracağı açıklanmıştı.