etkin haber

458

HABER MERKEZİ

Fransa'da polis 'Sarı Yelekliler'e destek için greve çıkacak

Fransa'da polis sendikası Vigi, 'Sarı Yelekliler' eylemlerine destek için cumartesiden itibaren süresiz greve gidileceğini duyurdu.

- Perşembe - 6 Aralık 2018 - 18:12
Fransa'da devam eden 'Sarı Yelekliler' eylemi farklı bir yöne doğru evriliyor. Fransa'da polis sendikası Vigi, Sarı Yelekliler eylemlerine destek için cumartesiden itibaren süresiz greve gidileceğini duyurdu.
 
Fransız basınında yer alan haberlere göre; ülkenin en köklü polis sendikalarından Vigi, akaryakıt zamları ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için sokağa çıkan 'Sarı Yelekliler'in eylemlerini desteklemek amacıyla cumartesi gününden itibaren grev yapacak. Sendika açıklamasında, "Sarı Yelekliler'in istekleri hepimizi ilgilendiriyor. Yasal olarak onlarla dayanışma içinde olmanın zamanıdır" ifadelerine yer verildi.
 
Greve, İçişleri Bakanlığında çalışan idari, teknik ve adli tıp memurları ve işçilerin de katılacağı belirtildi.
 
Sarı Yelekliler cumartesi Paris'in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi'nin çevresinde eylemler düzenleyecek.
 
Fransa'da akaryakıt zamlarına ve çalışma ve yaşam koşullarının kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan Sarı Yelekliler eylemi ülkede uzun süredir devam eden ve güvencesizleştirmeye, işsizliğe karşı gerçekleştirilen eylemlerin yeni bir boyutunu oluşturuyor.
 
Akaryakıta konulan ek vergiyle başlayan eylemler, uzun süredir kemer sıkmaya, bedel ödemeye zorlanan ve talepleri duyulmayan emekçilerin kendiliğinden bir isyanı olarak devam ediyor.
 
Başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık'ta düzenlenen, binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert saldırısı, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması sonrası Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza kepenk kapatmıştı. Ülkenin birçok kentindeki eylem nedeniyle caddeler ve yollar kapatılmıştı.
 
Eylemlerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 222'si polis bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı. 'Sarı Yelekliler'in protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmıştı.