etkin haber

204

PARİS

Fransa'da sarı yelekliler eylemi 9. haftasında devam ediyor

Fransa'da hükümet karşıtı sarı yelekliler, başkent Paris ve Bourges'da yoğun güvenlik önlemleri altında eylem düzenliyor.

- Cumartesi - 12 Ocak 2019 - 17:25
Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak kasım ayında başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler 9. haftasında da devam ediyor.
 
Başkent Paris'te Ekonomi Bakanlığı yakınlarındaki Bataillon du Pacifique Meydanı'nda toplanan sarı yelekliler, yerel saatle 11.00'de Champs-Elysees Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Zaman zaman "Macron istifa" sloganları atan eylemciler ile polis arasında şu ana kadar herhangi bir gerginlik yaşanmadı.
 
Bourges'da ise eylemciler, izin verilmeyen tarihi şehir merkezinin dışında yürüyüşlerine devam ediyor.
 
Eylemler için ülke çapında 80 bin polis görevlendirildi. Paris'te 24, Bourges'da 5 kişinin zarara yol açacak alet taşımaları nedeniyle gözaltına alındığı açıklandı.
 
İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN TEHDİT
 
İçişleri Bakanı Christophe Castaner, büyük kısmı barışçıl olan eylemciler arasında radikalleşmenin artmasına karşı uyarıda bulundu. Castaner, olay çıkaran veya onları destekleyenlere sert karşılık verecekleri tehdidinde bulundu.
 
Bu arada, geçen haftalarda bazı mağazaların ateşe verildiği ya da yağmalandığı Champs-Elysees Caddesi'nde, iş yerleri sahipleri de kendi önlemlerini aldı. Bazı mağazaların çelik ya da sunta perdelerle korumaya alındığı görüldü.