etkin haber

258

ŞIRNAK

Gazeteci Ziya Ataman tahliye edilmedi

3 yıldır tutuklu olan gazeteci Ziya Ataman 7. duruşmada da tahliye edilmedi. Tanıklar, ifadelerinin baskı altında alındığını söyledi, yaptıkları teşhisleri ise reddetti.

ETHA - Salı - 28 Mayıs 2019 - 16:53
OHAL kararnamesi ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ziya Ataman'ın da aralarında bulunduğu 9'u tutuklu 19 kişinin yargılandığı davanın 7. duruşması Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
Duruşmaya tutuklu sanıklar SEGBİS ile katıldı. Savunmasını Kürtçe tercüman eşliğinde yapan Ataman, mahkeme heyeti tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı ve hakkındaki iddiaları reddetti.
 
'TANIĞA 22 KERE İFTİRA ATMAKTAN SORUŞTURMA AÇILMIŞ'
 
Ataman'ın ardından konuşan tanıklardan bazıları, ifadelerini baskı altında verdiklerini beyan etti ve yaptıkları teşhişleri reddetti. Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre; bugüne kadar 22 kez 'iftira atmak'tan soruşturma açılan tanık Uğur Eyinç ise okuma yazması olmadığını belirterek, soruşturma aşamasında beyanları okumadan imzaladığını söyledi ve hakkında ifade verdiği kişilere ilişkin sorulara "hatırlamıyorum" diye cevap verdi.
 
Tanık ifadelerinin ardından söz alan Ataman'ın avukatı Barış Oflas da müvekkili hakkında iki suçlama olduğunu belirtti. Ataman'ın Beytüşşebap'ta geçtiğimiz yıllarda yaşanan çatışmalara katıldığına dair herhangi bir bulgunun olmadığını vurgulayan Oflas, müvekkilinin o sırada akrabasının evinde olduğunu hatırlattı. Oflas, müvekkilinin isminin bulunduğu notların ise doğruluğunun bulunmadığını dile getirdi.
 
Avukat Mucahit Dursun da uzun tutukluluk süresine işaret ederek, tutukluların tahliye edilmesini talep etti.
 
Avukat savunmalarının ardından, mahkeme heyeti, savcılık mütalaası istemeden ara verdi ve aranın ardından heyet tüm tutukluların tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar vererek duruşmayı 4 Temmuz'a erteledi.