etkin haber

162

ZONGULDAK

GMİS, TTK ve MTA'da grev kararı aldı

GMİS Başkanlar Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessese Müdürlüğünde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek grev kararını açıkladı.

- Salı - 6 Ağustos 2019 - 10:35
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu, bu sabah Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğünde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek grev kararını açıkladı.
 
Ziyarette konuşan GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, "Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.
 
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, 6 Ağustos 2019 tarihi itibariyle grev kararını alacaklarını, greve çıkma tarihi olan 25 Ağustos tarihine kadar toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlamaya çalışacaklarını, anlaşma olmazsa TTK ve MTA işyerlerinde grev pankartlarını asacaklarını söyledi.
 
Yeşil, "Yılbaşından bu yana, yani 7 aydır toplamda 200 bin işçi, Türk-İş'e bağlı 17 sendikanın üyesi yaklaşık 150 bin işçi sözleşmelerin bitirilmesini bekliyor. Hükümet, daha önce vermiş olduğu 5+4 teklifini 6+4 olarak revize etti ancak diğer tekliflerinde değişiklik yapmadı. 3500 TL altında ücret alanlara brüt 60 TL iyileştirme teklif etmişti. Bildiğiniz gibi bizim seyyanen 300 TL teklifimiz var. Türk-İş Genel Başkanı ve Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu Başkanımız Ergün Atalay, daha önce ifade ettiği gibi bu teklifleri tartışmaya değer bulmuyor. Biz, Genel Maden-İş olarak Kamu-İş ile diğer maddelerde anlaşma sağladık. Ancak ücret maddeleri çerçeve anlaşmasını bekliyor" dedi.
 
60 günlük yasal sürecimiz devam ettiğini ifade eden Yeşil, "Bugün, 6 Ağustos 2019 tarihi itibariyle grev kararımızı alacak, Kamu-İş'e, TTK ve MTA işverenine bu kararımızı bildireceğiz. Ancak görüşmelerimiz kesintisiz devam edecek ve 25 Ağustos 2019 tarihine kadar sözleşmemizin masa başında bitirilmesi için çalışacağız" diye belirtti.
 
'ANLAŞAMAZSAK GREV PANKARTLARINI ASACAĞIZ'
 
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Eğer bizi greve mecbur bırakırlarsa 25 Ağustos'ta tüm işyerlerimizde grev pankartlarımızı asacak ve tarihimize yakışır bir grevi bölge halkımızla birlikte hayata geçireceğiz.
 
"Biz, ülkemizin içeride ve dışarıda çok ciddi sorunlarla boğuştuğu bu ortamda haklı ve meşru taleplerimizi tüm ilgililere ulaştırdık. Her fırsatta hükümeti uyarmaya birlikte devam edeceğiz. Gelişmeleri sizlere aktaracağız. Genel Merkez Yöneticilerimize ve Şube Yöneticilerimize her zaman ulaşabilirsiniz. En doğru bilgileri bizden alacaksınız.
 
"Böyle ortamlarda çeşitli söylentiler olur, bizden duymadığınız şeylere asla itibar etmeyiniz, mutlaka bize ulaşınız. En doğru kararı yine birlikte verececeğiz."