etkin haber

159

İSTANBUL

Güngördü ve KESK üyelerinin yürüyüşüne izin verilmedi

AKP'li Zeytinburnu Belediyesi'ndeki işinden atılan Kenan Güngördü ve KHK ile ihraç edilen KESK üyeleri, Zeytinburnu Eski Adliye Meydanına yürümek istedi, yürüyüşe polis izin vermedi.

- Cumartesi - 2 Şubat 2019 - 21:06
OHAL kararnamesi ile AKP'li Zeytinburnu Belediyesi tarafından işinden çıkarılan ve mahkeme kararına rağmen 300 gündür işine geri alınmayan Kenan Güngördü ve KHK ile ihraç edilen KESK üyeleri, Zeytinburnu Belediyesi önünde eylem yaptı.
 
Eyleme Zeytinburnu'nda bulunan tekstil fabrikalarında çalışan işçiler ile çok sayıda kişi destek verdi. Zeytinburnu Eski Adliye Meydanına yürümek isteyen kitleye polis izin vermedi.
 
'ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ SUÇ İŞLİYOR'
 
Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine Güngördü ve KESK üyeleri belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Eylemde konuşan Kenan Güngördü, "300 gündür bu zalimliğin ve ayrımcılığın en tipik örneği benim. Zeytinburnu Belediyesi suç işliyor. İşimi geri istiyorum" dedi.
 
Zeytinburnu Belediyesi'nin oligarşik bir yapıya büründüğünü, var olan cesaretini OHAL komisyonundan ve iktidardan aldığını belirten Güngördü, "Bizi terörist olarak ilan edenlere bir kez daha söylüyoruz. Buyurun mahkemeler burada. Hakkımızda hukuki işlem başlattın. Mahkeme kararını uygulamayan sizlersiniz. Asıl siz teröristsiniz. Muhakkak bir gün yargılanacaksınız" diye konuştu.
 
'ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ'
 
KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mesut Meki ise 15 Temmuz darbe girişiminin her şeyden önce demokratik kazanımlara yönelik gerçekleştirdiğini söyledi. KHK'ler ile gerçekleştirilen ihraç işlemiyle genel hukukun değerleri ve ulusal mevzuat gereğince tanınan hakların yok sayıldığını vurgulayan Meki, "OHAL İnceleme Komisyonu'nun hukuk sistemi içerisinde bir tarifi bulunmamaktadır" dedi. Hukukun temel ilkelerini ayaklar altına alarak intikam hırsıyla KHK listelerini oluşturanların ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini bırakmayacaklarını kaydeden Meki, "Hukuki, fiili ve meşru mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. İhraç edilen tüm üyelerimiz tekrar işlerine dönene kadar mücadelemizi kesintisiz devam ettireceğiz ve mutlaka kazanacağız" şeklinde konuştu.
 
Eylem, "KHK'lar gidecek biz kalacağız", "Biz kazanacağız, geri döneceğiz" sloganlarıyla sona erdi.