etkin haber

299

HABER MERKEZİ

Hapishanelerdeki tecride karşı direnişte şehit olan devrimciler anılıyor

Hapishanelerde tecride karşı süresiz açlık grevi ve ölüm orucu direnişinde şehit düşen Aygün Uğur, Altan Berdan Kerimgiller, İlginç Özkeskin, Hüseyin Demircioğlu, Ali Ayata, Müjdat Yanat, Ayçe İdil Erkmen, Tahsin Yılmaz, Yemliha Kaya, Osman Akgün, Ulaş Hicabi Küçük ve Hayati Can anılıyor.

- Pazartesi - 22 Temmuz 2019 - 12:48
Siyasi tutsakların hapishanelerde yürürlüğe konulmak istenen tecrit uygulamasına karşı 1996 yazında başlattıkları ölüm orucunda şehit düşenler unutulmadı.
 
F tipi hapishanelere geçişin bir aşaması olan ve tabutluk olarak tabir edilen hücre tipi hapishanelerin açılmasına karşı 355 ölüm orucu, 2174 açlık grevi eylemcisi tecride karşı ilk direnenler oldu. Eylemciler, tecrit genelgesinin iptali ve Eskişehir, Kastamonu, İnebolu, Kırklareli, Kütahya, Sinop ve Sakarya hapishanelerinin kapatılması talep etmişti.
 
23-28 Temmuz 1996 tarihleri arasında sırasıyla Aygün Uğur, Altan Berdan Kerimgiller, İlginç Özkeskin, Hüseyin Demircioğlu, Ali Ayata, Müjdat Yanat, Ayçe İdil Erkmen, Tahsin Yılmaz, Yemliha Kaya, Osman Akgün, Ulaş Hicabi Küçük ve Hayati Can ölüm orucu direnişinde şehit oldu.
 
‘96 Süresiz Açlık Grevi ve Ölüm Orucu Direnişi’nin ve 12 devrimcinin ölümsüzleşmesinin üzerinden 23 yıl geçti.
 
Konuya ilişkin açıklama yayınlayan Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, ölüm orucu şehitlerini andı. Açıklamada, “Eyleme katılan tutsaklar bugün yürürlükte olan F tipi hapishanelerin ve ağır tecrit koşullarının hayata geçmesini en başından önlemek için canlarını ortaya koymaktan çekinmediler. Tutsakların bu kararlı ve inatçı mücadelesi sonucu devlet geri adım attı. Bir süre için de olsa hücre hapishanelerin yapımı durduruldu. Devlet ancak 2000 yılında 19 Aralık Katliamı’yla tutsakları F tiplerine götürebildi. Katliama karşı tutsakların direnişi de tarihe yazıldı” denildi.
 
“Hapishaneler tarihi tecride karşı mücadelelerle doludur. F tiplerine ve ağır tecrit koşullarına maruz kalan tutsaklar her daim mücadele ettiler. OHAL ile git gide ağırlaşan tecrit koşulları ve hak ihlallerine karşı tutsaklar mücadele etmeye devam ediyorlar. Bugün de hapishanelerde tecrit, tretman ve hak gaspları devam ederken, bu saldırılar karşında tutsakların direnci de devam etmekte” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
 
“Biz tutsak yakınları, aileleri ve yoldaşları olarak tutsakların yürüttükleri bu mücadelede yanlarındayız. ‘96 Süresiz Açlık Grevi ve Ölüm Orucu’ndan bu yana kızlarımızın, oğullarımızın, eşlerimizin ve yoldaşlarımızın yürüttükleri bu mücadeleye destek verdik/vereceğiz! Onların içeride yürüttüğü mücadeleyi dışarıya taşıyacağız. Onların sesi, onlara ses olacağız.”