etkin haber

223

İSTANBUL

Haribo'da çalışan bir işçi Alevi olduğu için işten atıldı

Haribo'da çalışan bir işçi, önce camiye çağrıldı ardından da Alevi olduğunu söylemesi üzerine çıkan tartışma sonrası işten atıldı.

- Pazar - 3 Şubat 2019 - 17:19
Haribo'da 3 yıldır çalışan Veli Erdoğdu adındaki bir işçi, önce camiye çağrıldı sonra da alevi olduğunu söylemesi üzerine "Cem evine gidiyorsun ama" tepkisiyle karşılaşarak vardiya amiri tarafından işten çıkarıldı.
 
40 yaşında bir işçi olduğunu ve 20 yıla yakındır da Esenyurt'ta ikamet ettiğini belirten Veli Erdoğdu, "Askerden geldiğimden beri fabrikalarda işçi olarak çalışıyorum. Yaklaşık 20 yıllık işçilik hayatım boyunca hep emeğimle, alın terimle, onurumla, namusumla çalıştım ve yaşadım. Bugüne kadar ne oturduğum bir mahallede ne de çalıştığım bir iş yerinde hırsızlığım, arsızlığım, yolsuzluğum, namussuzluğum ve ahlaksızlığım olmamıştır" dedi.
 
İşyerinden haksız yere atılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğdu, "İstanbul-Hadımköy sanayii içerisinde yer alan Pamir Gıda olarak geçen ve herkesin bildiği ismiyle Haribo Şekerleme fabrikasında 3 yıldan fazla bir süredir çalıştığını ve bugüne kadar bir işçi olarak işyerinde üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirdiğini" belirttikten sonra çalıştığı süre boyunca hiç uyarı ve tutanak almadığını, fabrikada çok özel bir sorun yaşamadığını, fakat başına gelenin artık bir Türkiye gerçeği haline geldiğini ifade ederek ayrımcılığa maruz kaldığını ve işten atıldığını söyledi.
 
Bölgedeki birçok fabrikada olduğu gibi Haribo'da da tarikat örgütlenmesi olduğunun altını çizen Erdoğdu, "tarikat mensubu birçok işçi tarafından Alevi olduğunun bilinmesine rağmen sürekli tarikat sohbetlerine çağrıldığını, bu işlerle işi olmadığını söylemesine rağmen her seferinde camiye sohbete çağrıldığını" aktardı. Alevi inancına sahip olduğunu söylemesiyle 'Cem evine gidiyorsun ama' tepkisiyle karşılaştığını da ifade eden Erdoğdu "ben özgür bir insanım istediğim yere giderim" demesi üzerine tarikat mensubu işçinin ise "siz Cem evinde mum söndü oynuyorsunuz" dediğini söyledi.
 
Çıkan tartışmanın ardından vardiya amirine 'Camiye küfretti, bana vurdu, buraya dayak yemeye mi geldim" diyerek şikâyet edildiğini belirten Erdoğdu, ne yaşandıysa olduğu gibi vardiya amirine anlatmasına rağmen olaydan üç gün sonra fabrikaya alınmayarak 25/2 maddesi gerekçe gösterilerek tazminatsız bir şekilde işten atıldığını söyledi.
 
Sonrasında fabrikada yetkili olan Tek Gıda-İş sendikasına gittiğini aktaran Erdoğdu, sendikanın kendisine "işyeri yönetimi kararını vermiş, bizim yapabileceğimiz bir şey yok" dediğini ve ilgilenmediklerini belirtti.
 
Son olarak kamuoyuyla şunu paylaşmak istiyorum diyen Erdoğdu, "Ben Aleviyim. Bugüne kadar hiç kimseyi Alevi-Sünni diye ayırmadım. Emek en yüce değerdir. Emeğin Alevisi-Sünnisi olmaz. Ben bugüne kadar her zaman alın terime, hakkıma sahip çıktım. Bir haksızlığa uğradığımda sessiz kalmadım. Bu işin peşini de bırakmayacağım. Uğradığım haksızlığa karşı sonuna kadar, gide bildiğim yere kadar gideceğim. Bu yazıyı yazmamdaki amaç yaşadığımı sizlerle paylaşmak ve her kesin haksızlıklara karşı çıkmasına bir vesile olmak. Herkes haksızlıklara ses çıkarırsa haksızlıklar ancak o zaman ortadan kalkar" dedi.