etkin haber

123

İZMİR

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'nde kadına işkence

Harmandalı Gönderme Merkezi'nde bir kadın zorla sınır dışı edilmek istendiği ve işkenceye uğradığı belirtildi.

- Perşembe - 18 Temmuz 2019 - 18:32
İzmir'deki Harmandalı Geri Gönderme Merkezi, adını bu kez de bir işkence ididasıya duyurdu.
 
Bianet'ten Evrim Kepenek'in haberine göre, geçtiğimiz ay İzmir Barosu'na yapılan ihbarda, Afrikalı bir kadın göçmenin işkenceye uğradığı belirtildi.
 
Merkeze giden avkutlar, güvenliği nedeniyle kimliği gizlenen göçmen kadınla yaptıkları görüşme sonrası bir tutanak hazırlayarak, Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
 
Savcılık başvuru üzerine soruşturma başlattı.
Tutanağa göre, kadın sınır dışı edilmek üzere İstanbul'a götürülmek için bindirildiği arabada dövüdü, boğazı sıkıldı ve aç bırakıldı.
 
Kadın, sınır dışı edileceği uçakta soyunarak karara direndi. Bu sayede pilot uçağı kaldırmadı ve kadın İzmir'e geri götürüldü.
 
Anne ve babasının ülkesinde gözleri önünde öldürüldüğünü belirten kadın, "Beni oraya gönderirseniz beni de öldürürler dedim. Dinlemediler. Dövmeye devam ettiler. Suratıma tükürdüler. 'Kokuyorsunuz pis Afrikalı' dediler." ifadelerini kullandı.
 
Kadının uğradığı darp ayrıca Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi'nden alınan adli muayene raporuyla da belgelendi. Bacak, omuz ve sırtında darp izleri olduğu kaydedildi.
 
Harmandalı Geri Gönderme Merkezi, geçtiğimiz yıllarda da pek çok ihlali ve kötü muamele iddiaları gündeme gelmişti. Mayıs 2017'de dönemin HDP'li vekili Bedia Özgökçe Ertan, konuyla ilgili Meclise araştırma önergesi verdi. Mayıs 2019'da ise merkezde inceleme yapan sekiz avukat ve bir tercüman alıkonuldu. Ardından CHP'li vekil Murat Bakan da olayları Meclis gündemine taşıdı.