etkin haber

132

ANKARA

'Hasan Bilgili tutuklanana kadar mücadeleye devam edeceğiz'

Cinsel saldırı faili Prof. Hasan Bilgili'nin tahliye edilmesine tepki gösteren Ankara Kadın Platformu, "Buradan bir kez daha duyuruyoruz, Hasan Bilgili davasında kadın arkadaşımız yalnız değildir! Onun sesine ses olmaya, tecavüzcü Hasan Bilgili tutuklanana kadar mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

- Çarşamba - 3 Temmuz 2019 - 20:30
Ankara Kadın Platformu, Veterinerlik Fakültesinde hekim Ç.B.'ye yönelik cinsel saldırı suçundan tutuklanan Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin tahliye edilmesi ve ardından hızlıca emekli edilmesini Sakarya Caddesi'nde protesto etti.
 
"Tecavüzcü Profesör Hasan Bilgili tutuklansın" pankartının açıldığı eylemde, "Tacizci ve tecavüzcü akademisyenler meslekten men edilsin", "Tecavüzcü Hasan Bilgili'yi Ak'latmayacağız" ve "Tecavüze karşı mücadeleye" dövizleri taşındı.
 
Platform adına açıklamayı okuyan Meziyet Yıldız, Hasan Bilgili'nin sahibi olduğu Vcom Hayvan Hastanesinde çalışan kadın veteriner hekime ortağı Serkan Durmaz ile birlikte cinsel saldırıda bulunduktan sonra, damar yolu açarak hayvanlar için kullanılan bir uyuşturucu madde vererek bayılttığını hatırlattı. Sonrasında ise onu Jinekolog Hüseyin Şenyurt'a götürerek vajinal temizlik yaptırdığını söyleyen Yıldız, "Kadının hastaneden aldığı raporla desteklediği şikayeti üzerine tutuklanan Hasan Bilgili, 2 ay gibi kısa bir süre sonra delillerin karartılması ve Adli Tıp Raporu'nun değiştirilmesi gibi usulü ayak oyunlarıyla savcı tarafından re'sen serbest bırakılmış, öte yandan bu eziyete iştirak eden Serkan Durmaz ve kadını şikayet etmekten caydırmaya çalışmakla birlikte delilleri karartan Hüseyin Şenyurt hakkında herhangi bir hukuki işlem başlatılmadığı gibi meslek odaları da harekete geçmemiştir" şeklinde konuştu.
 
'YÖK TARAFINDAN EMEKLİLİĞİ KABUL EDİLEREK ÖDÜLLENDİRİLDİ'
 
Bugüne kadar hakkında taciz ve şiddet konularında dava, soruşturma ve haber bulunan Hasan Bilgili‘nin Ankara Üniversitesi yönetimi ve YÖK tarafından emeklilik dilekçesinin kabul edilerek ödüllendirildiğini vurgulayan Yıldız, Serkan Durmaz ve Hüseyin Şenyurt'un ise hala mesleklerine devam ettiğine dikkat çekti. "Biz kadınlar, tacizi, tecavüzü, istismarı ve kadına yönelik şiddeti aklayan, koruyan ve tekrar üreten erkek egemen sisteme karşı kadın dayanışmasını büyüterek ses çıkarmaya devam edeceğiz ve bu olayın örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz" diyen Yıldız, yaşanan kadın katliamları, kadına yönelik şiddetin erkek egemen sistemin bir politikası olduğunu vurguladı.
 
Yıldız, açıklamanın devamında şunları söyledi: "Bu sistemin üstten örgütlediği erk zihniyet bugün yaşamın her alanında kendini güçlenerek dayatmaktadır. Şu anda da kadın düşmanı AKP iktidarı müftülük yasası, tecavüze uğrayan çocuğun tecavüzcüyle evlenmesini kolaylaştıran yasalar gibi çıkarmak istediği ya da çıkardığı yasa ve düzenlemelerle ‘mırıldanabilirsin', 'bir kereden bir şey olmaz' gibi söylemleriyle şiddeti, tacizi, tecavüzü meşrulaştırmakta, erkek yargı ise cezasız bırakmaktadır. Hasan Bilgili davasında da savcı Yeter Gümüş'ün tecavüze uğrayan kadına ‘ben de kadınım, senin başına gelenler niye benim başıma gelmiyor?' gibi tecavüzcüyü değil, kadını yargılayan ithamlarda bulunması daha sonra da savcıların çok nadir kullandığı bir yetkiyle Hasan Bilgili'yi re'sen tahliye etmesi erkek yargının sadece bir örneğidir."
 
Savcı Yeter Gümüş'ün, tecavüze uğradıktan sonra şikayetçi olan İspanyol kadın öğrenciye "O saatte bara gidip içki içersen başına her şey gelir" dediğini aktaran Yıldız, şu ifadeleri kullandı: "Bu olaylarla sınırlı olmayan bu söylemler yargıda taciz, tecavüz, kadına yönelik şiddet davalarında hakimlerin fail erkeğe iyi hal indirimleri vermeleri, namusunu koruduğu için serbest bırakmaları gibi tecavüzcüyü koruyan kararlarda da görülmektedir. Erkek yargı tecavüzcüleri serbest bırakırken yaşamlarını savunan kadınları en ağır cezalara çarptırmaktadır. Savcı Yeter Gümüş örneği, bize aynı zamanda bu erkek egemen sistem içerisinde var olmayan çalışan kadının erkin kurallarını içselleştirmesi gerektiğini aksi halde bunun cezasını gerek Şule Çet gerek bu vakada görüldüğü gibi maddi manevi bütünlüğünün bozulması ile ödeyeceğini göstermektedir."
 
'YÖK'DE REKTÖRLÜKTE TECAVÜZÜN SUÇ ORTAĞI'
 
Veteriner Serkan Durmaz, Jinekolog Hüseyin Şenyurt ve Hasan Bilgili'yi emekli eden Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş ve yönetimi ve YÖK'ün de tecavüzün suç ortağı olduğuna dikkat çeken Yıldız, "Buradan bir kez daha duyuruyoruz, Hasan Bilgili davasında kadın arkadaşımız yalnız değildir! Onun sesine ses olmaya, tecavüzcü Hasan Bilgili tutuklanana kadar mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu. 
 
Yıldız açıklamanın ardından cinsel saldırıya maruz kalan Ç.B'nin platform aracılığıyla kadınlara gönderdiği mesajı paylaştı.
 
Ç.B'nin kadınlara gönderdiği mesajı şu şekilde:
 
"Öncelikle bana destek olan yanımda duran herkese çok teşekkür ederim. Yaşadığım olay gerçekten beni ve ailemi derinden sarstı. Ancak adaletin suçluyu serbest bırakması bizim için büyük bir yıkım oldu. Fakat şunu biliniz ki sonuna kadar mücadelem devam edecek. Ben kendi ayaklarımın üzerinde duracağım, savaşacağım ve kadınların sesi olacağım. Bana bu işkenceleri yaşatan insanların yaptıklarının yanına kâr kalmasını istemiyorum, suçluların en ağır cezayı almalarını istiyorum. Bu yüzden adalet istiyorum. Kendi davamı savunup adaletin yerini bulması ve başka kadınların canının yanmaması için sonuna kadar mücadele edeceğim ve sonuna kadar güçlü duracağım vazgeçmeyeceğim bu mücadelemden. Bana destek olan herkese çok teşekkür ederim. Verilen destek sayesinde yalnız olmadığımı ve sizlerle beraber daha güçlü olduğumu hissetmek çok iyi geliyor bana."
 
Eylem, kadınların "Tecavüzcü hoca istemiyoruz", "Tecavüzcü Hasan Bilgili tutuklansın" ve "Yaşasın kadın dayanışması" sloganları ile son buldu.