etkin haber

145

BATMAN

Hasankeyf'te çıkan yangın kontrol altına alındı

Hasankeyf Kalesi'nin yakınındaki kuru otların alev almasıyla çıkan yangın kontrol altına alındı.

- Pazartesi - 22 Temmuz 2019 - 11:33
Hasankeyf Kalesi civarındaki boş bir arazide kurumuş otların tutuşması sonucu yangın çıktı. Yangın, tarihi eserlere sıçramadan söndürüldü.
 
Batman'ın sular altında bırakılmak istenen tarihi Hasankeyf ilçesinde kurumuş otların tutuşması sonucu 21 Temmuz'da akşam saatlerinde yangın çıktı. Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, çıkan yangında birçok mağara hasar gördü.
 
Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Twitter hesabından dün yaptığı açıklamada, "Hasankeyf'te Darphane ve Kale tarafında saat 17.30 civarında çıkan yangın büyüyerek devam ediyor. Yangına sadece bir itfaiye ile müdahale ediliyor. Yetkilere çağrımızdır: yangına acil müdahale edilsin!" dedi.
 
Kuru otlar, sebebi henüz belirlenemeyen bir nedenle alev aldı. Rüzgarın da etkisiyle alevler çevreye yayıldı.x
 
BELEDİYE BAŞKANI: TARİHİ ESERLERDE HASAR YOK
 
Yangında tarihi eserlerin hasar görmediğini ifade eden Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, "Akşam saatlerinde kuruyan otların alev almasıyla yangın meydana geldi. Tarihi eserlerde her hangi bir hasar söz konusu değil. Ekiplerimiz yangına müdahale etti ama rüzgarın etkisiyle kuruyan otların çoğu alev aldı. Meydana gelen manzara bizi üzdü. Bir de canlıların yok olmasına üzüldük. Havadan yangına müdahale edilebilirdi ama geç kalınmıştı. Tarihi eserlerde hasar söz konusu değil" dedi.
 
TWİTTER'DA GÜNDEM OLDU
 
Twitter kullanıcıları #HasankeyfYanıyor etiketiyle yaptıkları paylaşımla tepkisi dile getirerek, yangına müdahale edilmesini istedi.