etkin haber

188

BATMAN

Hasankeyf'te HDP'li gençlere polis saldırısı: 33 gözaltı

Hasankeyf'te açıklama yapmak isteyen HDP Gençlik Meclisi üyelerine polis salırdı. Saldırıda bir gazeteci ile 32 HDP'li genç darp edilerek gözaltına alındı.

ETHA - Çarşamba - 12 Haziran 2019 - 11:39
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Gençlik Meclisi üyeleri, tarihi Hasankeyf ilçesinin sular altında bırakılmak istenmesine karşı ilçede basın açıklaması yapmak istedi.
 
HDP Batman İl Eşbaşkanları İkram İrgi ve Gülcemal Erdinç ile HDP'li gençler, açıklama için Hasankeyf ilçesine gelirken, açıklamanın yapılacağı Sehir Terası ile çarşı merkezi, polis ve jandarma tarafından ablukaya alındı. Asker ve polisler, abluka altına aldıkları yerlere gençlerin girişine izin vermedi.
 
HDP'li gençler, daha sonra partilerinin ilçe binası önünde açıklama yapmak istedi, ancak polis "valilik kararı"nı gerekçe göstererek izin vermedi. Polis engeline karşı açıklama yapmak HDP'li gençlere polis saldırdı. Saldırıda, gazeteci Sonya Bayık ile 32 HDP'li genç polislerce darp edilerek gözaltına alındı.
 
Gazetecilerin açıklamayı izlemesine müsaade etmeyen polisin, gazetecilerin kimlik kartlarının fotoğraflarını çekmesi dikkat çekti.