etkin haber

109

İSTANBUL

'Hasta tutsak Aktaş sanatoryumda tedavi edilsin'

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, bir kolu ve bir eli olmayan, yanlış teşhir ve tedavi nedeniyle aylardır kan kusan hasta tutsak Ergin Aktaş'ın derhal tahliye edilerek, sanatoryumda tedavi altına alınmasını istedi.

- Cumartesi - 10 Ağustos 2019 - 15:37
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, F Oturumu'nun 385.'sinde hasta tutsak Ergin Aktaş'ın serbest bırakılması istedi.
 
Galatasaray Meydanı yasaklı olduğu için açıklama İHD binası önünde yapıldı.
 
Haftanın açıklamasını okuyan komisyon üyesi Hatice Onaran, Türkiye'de hapishaneler dendiğinde ilk olarak akla, tecrit, baskı, şiddet ve katliamların geldiğini belirtti.
 
Tecridin insan sağlığına etkisine değilen Onaran, 8 yıldır tutsak olan, uğradığı baskı, işkence, fiziksel engellere rağmen insanca yaşam mücadelesinden ödün vermeyen hasta tutsak Ergin Aktaş'ın sağlık durumuna dikkat çekti.
 
31 yaşında ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Aktaş'ın, sol kolu bilekten, sağ eli ise bilekten itibaren yok. Tutuklandığından beri defalarca sürgün edilen Aktaş'ın, yıllarca tuvaleti içinde tek kişilik bir hücrede yaşam mücadelesi verdiğini söyleyen Onaran, şu bilgileri paylaştı: "Kanalizasyon kokusundan dolayı yemek yiyememiş, sıcak su verilmediği için karda kışta bile soğuk su ile yıkanmak zorunda kalmıştır. Çamaşırlarını içeride kuruttuğu, hücre penceresi açılmadığı için KOAH hastalığı ilerlemiş, vücudunda mantar oluşmuştur."
 
Artık kan kusmaya başlayan Aktaş'ın, zatürre teşhisi konularak, hapishaneye geri gönderildiğini belirten Onaran, Adli Tıp Kurumu'nun "cezaevinde kalamaz" raporuna rağmen, savcı ve emniyetin düzenlediği olumsuz "güvenlik" raporu nedeniyle tahliye edilmediğini kaydetti.
 
"Ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin, yaşam standartları ve sağlıkları açısından alıkonulmaya devam edilmesi işkencedir. İşkence insanlık suçudur" diyen Onaran, ağır hasta tutsakların hapishanelerde yaşamını yitirmesi durumunda, yaşam hakkını koruması ve insani önlemleri almakla yükümlü olan savcı, yargıç ve hakimlerin birinci dereceden sorumlu olacağını belirtti. Onaran, "'Toplum güvenliği' denilerek tamamen yapay bir gerekçe ile insanların sağlık hakkına zarar vermek insanlık dışı bir uygulamadır" diyerek, devlet ve hükümet yetkililerinin yıllardır sürdürdüğü sorumluluk almama tavrına son vermeye çağırdı.
 
AVUKAT TUNCER: AYLARDIR KAN KUSUYOR
 
Avukatı Gülizar Tuncer, geçen hafta müvekkili Aktaş'ın avukat görüş yerine maske ile geldiğini, ateşinin yüksek olduğunu ve aşırı derecede halsiz olduğunu söyledi. Aktaş'ın aylardır kan kustuğunu da vurgulayan Avukat Tuncer, yanlış teşhis ve ilaçlardan dolayı Aktaş'ın sağlık durumunun ilerlediğini, hapishane koşullarının da bunu ayrıca tetiklediğini söyledi.
 
Aktaş'ın, biri belden aşağı, diğeri ise boyundan aşağısını kullanamayan iki ağır hasta tutsakla birlikte kaldığını kaydeden Avukat Tuncer, "Yetkililer ve hapishane yönetimi o tutsaklara 'ne haliniz varsa görün, ölün' diyor adeta" dedi.
 
İnsanlık dışı cezalandırma biçimine son verilmesini isteyen Avukat Tuncer, Ergin Aktaş'ın derhal tahliye edilerek tedavi için bir sanatoryuma yatırılmasını istedi.