etkin haber

276

HABER MERKEZİ

HBDH Reyhanlı eyleminin ayrıntılarını açıkladı

HBDH Şehit Delal Amed ve Şehit Ulaş Adalı İntikam Birimi, 10 Ağustos günü Hatay'ın Reyhanlı İlçesinde bulunan mühimmat deposuna yönelik gerçekleştirdiği eylemin detaylarını açıklad

- Pazar - 11 Ağustos 2019 - 16:32
Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) Şehit Delal Amed ve Şehit Ulaş Adalı İntikam Birimi, 10 Ağustos günü Hatay'ın Reyhanlı İlçesinde bulunan mühimmat deposuna yönelik gerçekleştirdiği eylemin detaylarını açıkladı.
 
15 ağustos 1984 atılımının 35. yıldönümü vesilesi ile gerçekleştirildiği açıklanan eyleme illişkin yapılan açıklamada, "Ş.Delal Amed ve Ş. Ulaş Adalı intikam birimlerimizin uzunca süredir izlemeye aldığı Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yer alan askeri mühimmat deposu eski çırçır fabrikalarının yer aldığı binadır. Bu bina bir dönem İHH gibi kurumların 'insani yardım' adı altında, IŞİD, El-Nusra, ÖSO gibi AKP destekli çetelere askeri lojistik sağlayan kurumun deposu olarak kullanılmıştır" diye belirtildi.
 
Son dönem depo sahası MİT kontrolünde yasadışı mühimmatların depo ve sevk yeri olarak kullanıldığı ifade edilen açıklamada, "Ş. Delal Amed ve Ş. Ulaş Adalı intikam birimlerimizin incelemelerinde 'lang rover' marka sivil görünümlü araçların sıklıkla giriş çıkış yaptığı depo aynı zamanda paramiliter güçlerce halklara yönelik katliam planlarının da yapıldığı merkez olarakta kullanılmaktadır. Devrimci operasyonun yapıldığı gece binada en az 40 civarı görevli bulunduğu tespit edilmiştir" denildi.
 
Eylem sonrası 50 civarı ambulansın bölgeye giriş yaptığı, arkasından ışıklarını kapatarak bölgeden uzaklaştığı vurgulanan açıklamada, "Civar hastanelere resmi girişlerin yapılmadığı tespit edilmiş olup, AKP iktidarının kişilerin kimliğini gizleme çabası karanlık ilişkilerinin sonucudur" diye belirtildi.