etkin haber

135

HABER MERKEZİ

HDK: Kurban Bayramı eşit ve özgür bir yarına vesile olsun

HDK Halklar ve İnançlar Komisyonu yayınladığı bayram mesajında "Kürdistan ve Türkiye halklarına, tüm İslam alemine onurlu bir barış, sarsılmaz bir kardeşlik, hiç kimsenin kimseyi ezmediği, sömürmediği, hor görmediği, inkar etmediği, hiçbir insanın hiçbir gerekçe ile hiçbir şeye kurban edilmediği, eşit ve özgür bir yaşama vesile olmasını diliyoruz" dedi.

- Pazar - 11 Ağustos 2019 - 11:27
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Komisyonu, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.
 
Açıklamada, "Kurban Bayramının tarihi arka planında gerekçesi ne olursa olsun, hiçbir insanın, hiçbir şeye kurban edilmemesi ilkesi vardır" denildi.
 
Kurban Bayramının halkı Müslüman olan ülkelerin içinde bulunduğu, İslam'a ve insanlığa yakışmayan bir ortamda kutlandığı ifıade edilen açıklamada, "Ne yazık ki savaşların, ölümlerin yıkımların en ağır sonuçlarını yaşıyoruz. Dünya'ya ve Ortadoğu'ya hükmetmek isteyen güçler hakların yaşamlarını cehenneme çevirmişlerdir. Dayattıkları bu düzen; adalet, kardeşlik, dayanışma ve özgürlük gibi insanlık adına yaratılmış tüm değerlerin anlamını yitirmesine sebep olmuştur" diye kaydedildi.
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Dileğimiz; başta Müslüman alemi olmak üzere halklarımız ve komşularımız Rojava, Suriye, Irak, Yemen, Afganistan ve Filistin'de yaşananlar olmak üzere bölgede ki ve dünyada ki tüm savaşların son bulması, acıların savaşların bittiği bir dünyada halkların barış ve eşitlik içinde yaşamasıdır. HDK Halklar ve İnançlar Komisyonu olarak böylesi bir atmosferde idrak ettiğimiz bu mübarek Kurban Bayramının Kürdistan ve Türkiye halklarına, tüm İslam alemine onurlu bir barış, sarsılmaz bir kardeşlik, hiç kimsenin kimseyi ezmediği, sömürmediği, hor görmediği, inkar etmediği, hiçbir insanın hiçbir gerekçe ile hiçbir şeye kurban edilmediği, eşit ve özgür bir yaşama vesile olmasını diliyor Kurban Bayramınızı kutluyoruz."