etkin haber

216

ANKARA

HDP açlık grevciler için Koordinasyon Masası oluşturdu

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla sona eren açlık grevi ve ölüm oruçları sonrası HDP Genel Merkezi'nde Genel Koordinasyon Masası oluşturuldu. Açlık grevlerinde tutukluların tedavilerinin yapılma sürecini izlemek için her bölge ve hapishaneye milletvekili ve Parti Meclisi üyeleri görevlendirildiği belirtildi.

ETHA - Pazar - 26 Mayıs 2019 - 16:33
İmralı'daki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutuklular, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine direnişlerini sonlandırdı. Hapishanelerde açlık grevi ve ölüm orucunda bulunan tutukluların sağlıklı bir şekilde tedavi süreçlerinin takibinin yapılması için HDP Genel Merkezi'nde Kriz Masası oluşturuldu. HDP'den yapılan açıklamada, "Genel Koordinasyon Masası", "Bölge Koordinasyon Masası" ve illerde kriz masası oluşturulduğu belirtildi.
 
Açıklamanın devamı şöyle:
"Açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri 26 Mayıs tarihinde sona ermiştir. Şimdi açlık grevini sürdürmüş olanların sağlıklarına hızla kavuşmaları için çalışmak gerekiyor. Etkili ve hızlı tedavi sağlanması önümüzde duran acil ve önemli bir görevdir. Bu konuda özellikle hekimlere, sağlık alanındaki meslek ve emek örgütlerine büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir. 
 
Gerekli olan tedavi sürecinin makul şekilde yönetilebilmesi, çıkabilecek olası sorunların çözülmesi ve bu kapsamda yetkili kurumlar ve kişiler ile görüşülmesi, ilgili sivil toplum kurumlarıyla sağlıklı bir iletişimin sağlanabilmesi amacıyla HDP Genel Merkezi bünyesinde bir 'Genel Koordinasyon Masası' oluşturulmuştur. 'Genel Koordinasyon Masası'nda MYK üyelerimiz ve milletvekillerimiz bulunmaktadır.
 
Ayrıca açlık grevleri ve ölüm oruçlarının yapıldığı cezaevlerindeki tutsakların tedavi süreçlerini ve olası sorunları takip etmek amacıyla her bölge ve cezaevine milletvekili, MYK üyesi ve PM üyelerinden oluşan heyetler görevlendirilmiştir. Bu temelde bölgeler düzeyinde de 'Bölge Koordinasyon Masası' kurulmuştur.
 
Yine HDP Genel Merkezi'nde olası sorunların çözümü; il ve ilçe yönetimlerinin ve ilgili kişi veya kurumların gerekli durumlarda ulaşmaları için bir 'Kriz Masası' da kurulmuştur. 
 
HDP Kriz Masası telefonu: 0505 164 35 75
 
Hedefimiz eylemi sürdürmüş olanların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını sağlamaktır."