etkin haber

254

HABER MERKEZİ

HDP açlık grevlerine ilişkin halk toplantıları düzenledi

HDP, tecrit ve açlık grevleri gündemiyle birçok yerde halk toplantıları düzenledi.

- Cuma - 11 Ocak 2019 - 16:44
HDP, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile birlikte cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla 100'ü aşkın merkezde halk toplantıları düzenledi.
 
DİYARBAKIR
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bağlar ilçe binasında yapılan halk toplantısına, HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Dersim Dağ, HDP Gençlik Meclisi üyeleri ile birlikte çok sayıda kişi katıldı.
 
Toplantıda konuşan HDP milletvekili Musa Farisoğulları, Öcalan üzerindeki tecrit ve cezaevlerindeki açlık grevleri için birlik olunması gerektiğini belirterek, "Bu korkuyu parçalamalıyız. Tecridin parçalanması, korkunun parçalanmasından geçiyor. Artık varlık ve yokluğumuz tecridin kırılmasından geçiyor. Devlet bütün kazanımlarımıza dönük büyük bir karar almış. AKP-MHP ittifakı tek değil, devletin kendisi bu kararı almış. Kürtleri dışlayarak, yeni bir sistem kurmayı amaçlıyorlar" dedi.
 
Öcalan ile hükümet arasındaki diyalog sürecinin sonlandırılması ardından tecrit politikalarının devreye konulduğunu dile getiren Farisoğulları, "Leyla yoldaş 65 gündür büyük bir direnişi sürdürüyor. Bu, hepimiz için uyarıdır. Uyarılar bir yandan devlete ve hükümetedir; ama diğer yandan bizim sessizliğimize bir uyarıdır" diye konuştu.
 
Güven'in sağlık durumunun kötüye gittiğini ifade eden Farisoğulları, "Amed her dönem direniş ve mücadelenin öncülüğünü yapmıştır. Gün, birlikte tecridi ortadan kaldırma günüdür. Ölümler yaşanmadan tecridin kaldırılmasını sağlamalıyız. Artık alanlara çıkmalıyız. İnsanlık buna sessiz kalamaz" şeklinde konuştu.
 
Toplantı, halkın görüş ve önerileri ile yürütülen tartışmalar ardından sona erdi.
 
HDP Sur ilçe binasında gerçekleştirilen toplantıya ise HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP ve DBP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Halk toplantısı nedeniyle HDP binasının çevresi zırhlı araç ve çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alındı. 
 
DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Seher Tümer, Güven'in başlattığı açlık grevine dikkat çekerek "Uluslararası bir komployla Türkiye'ye getirilen Öcalan üzerinde derinleştirilmiş bir tecrit var ve üç yıla yakındır ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor. Yapılan bu hukuksuz uygulamaların devam etmesi üzerine Leyla Güven, bedenini açlık grevine yatırmıştır ve artık kritik aşamaya geldi. Güvenin talebi talebimizdir, halkta karşılık bulması için üzerimize düşeni yapacağız" diye belirtti. 
 
Toplantıda yerel seçilmelerle ilgili yürütülen tartışmalarda ise belediyelere atanan kayyum politikaları masaya yatırıldı. Kayyum politikalarının teşhir edilmesine dair çeşitli çalışmalar yürütüleceği belirtilirken, savaşın ve tecridin birbirinden bağımsız olmadığı, tüm sorunların temelinde devletin Kürt sorununa yaklaşımının olduğu kaydedilerek, birlik çağrıları yapıldı.
 
İmralı tecridinin sıradan ele alınmayacağını ifade eden HDP Milletvekili Remziye Tosun ise tecridin İmralı ile birlikte tüm halka uygulandığını belirtti. Tosun, "Leyla Güven'in başlattığı açlık grevi bizlere tarihimizi tıpkı, Ali Çiçek, Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş, Akif Yılmaz ve nicelerinin onurlu duruşunu hatırlattı. Onlar nasıl dört bir taraftan sıkıştırılmış ve daraltılmış karanlıkları aydınlattıysa Güven de bugün sürdürdüğü açlık greviyle, İmralı üzerindeki kara bulutları dağıtacaktır. Mutlak tecridin kırılması için birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm halkımızı 19 Ocak'ta yapılacak mitinge katılamaya davet diyoruz" diye konuştu.
 
HDP Yenişehir ilçe binasında yapılan toplantıya da HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, TJA aktivisti Ayşe Gökkan ve çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda konuşan HDP'li vekil Semra Güzel, Güven'in sağlığının en kritik aşamada olduğunu kaydederek, sıvı dahi tüketemediğini söyledi. TJA aktivisti Ayşe Gökkan ise tecridin bu yüzyılın yüz karalığı olduğunu ifade ederek, devletin tüm kirli politikalarını Kürtler üzerinde yürüttüğüne vurgu yaptı. Güven ve tutukluların taleplerinin yerine getirilmesini isteyen Gökkan, "Biz sesimizi kıstıkça devlet daha da üzerimize geliyor. Sanki herkes HDP'ye geldi diye mi gözaltılar yapılıyor? Hayır evinde oturanı da gidip gözaltına aldılar. Biz durdukça baskılar daha da artacak. Fakat biz mücadele edeceğiz ve TJA olarak yüksek sesle diyoruz ki, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'dır" dedi. Gökkan, 19 Ocak'ta Diyarbakır'ın sessiz olmadığını göstereceklerini kaydetti.
 
HDP Kayapınar ilçe binasındaki halk toplantısına ise Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, partililer ve çok sayıda kişi katıldı. Halk toplantısında HDP Merkezi Örgütlenme Komisyonu'nun yaşanılan sürece ilişkin değerlendirmelerinin yer aldığı açıklama okunduktan sonra konuşan HDP'li vekil Saliha Aydeniz, tarihi bir dönemde olduklarını belirterek, "Dün gerçekleştirdiğimiz eylem cezaevinde duyuldu. Leyla Güven yaptığı telefon görüşmesiyle seslerin içeri geldiğini ve büyük bir moral olduğunu belirterek selam yolladı. Özgürlük ve demokrasi için İmralı kapısının açılması gerekmektedir. Devlet tarafından halk üzerinde büyük bir baskı var" diye konuştu.
 
Tutukluların Öcalan üzerindeki tecride karşı başlattığı açlık grevine dikkat çeken Aydeniz, "Tecridin kırılması tüm halklar için barış, özgürlük ve demokrasi getirecek. Tecridin kırılması için bir gün bile evimizde oturamamamız gerekiyor. Devlet vicdansız ve adaletsizdir. Bu devlette ne demokrasi ne de hukuk kalmamıştır. Cezaevindekilerin açlık grevine ses vermemiz gerekiyor. Onların verdiği mücadeleyi sahiplenmemiz gerekiyor" diye konuştu.
 
BATMAN
 
HDP Batman Merkez ilçe binasındaki halk toplantısına, Barış Anneleri, HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP PM Üyesi Nurettin Turgut, HDP İl Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, HDP'nin Batman Belediyesi eşbaşkan adayları Sabri Özdemir ve Songül Korkmaz'ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantıda konuşan HDP İl Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, "Açlık grevleri, demir parmaklıkları aşan, duvarları yıkan ve dayatılan esarete karşı özgür bir iradeyi, kendi yaşamları pahasına sahiplenen onurlu bir direniştir. Bu anlamlı direnişin herkes tarafından doğru okunması gerekir. Yoksa yarın çok geç olabilir. Zindanlardan yükselen direnişin sesi, çığlığı bizim sesimiz ve çığlığımızdır. 'Bu karanlık tecrit ya bitecek ya bitecek' şiarı ile hareket etmeliyiz" dedi. Tecridi, halkların mücadelesinin yıkacağını dile getiren Işık, bu konuda halka güvendiklerini söyledi.
 
VAN
 
HDP İpekyolu ilçe binasında düzenlenen halk toplantı, Saygı duruşuyla başladı. HDP İpekyolu İlçe Eşbaşkanı Bahattin Karaman, partinin genel merkezinden gönderdiği değerlendirme yazısını okudu. Toplantı basına kapalı sürdü. Yine Erciş ilçesinde yapılan halk toplantısına da kent vekili Muazzez Orhan ve yüzlerce kişi katıldı.
 
Tuşba ilçesinde de PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için Leyla Güven'in başlattığı açlık grevine ilişkin halk toplantısı yapıldı. HDP Tuşba ilçe binasında yapılan toplantıda konuşan Edremit Belediye Eşbaşkanı Rojbin Sevil Çetin, Güven'in başlattığı açlık grevine sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Güven'in eyleminin demokratik olduğunu belirten Çetin, "Leyla Güven, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kalkmasını istediği için açlık grevinde. Bu eylemin sonuç alması için her yerde eyleme sahip çıkmalıyız" diye konuştu.
 
KARS
 
Kars'ta da halk toplantısı HDP il binasında yapıldı. Toplantıda, halk açlık grevleri ve tecrit üzerine basına kapalı tartışmalar yürüttü.
 
URFA
 
HDP Suruç ilçe binasında gerçekleştirilen toplantıya HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, HDP il yöneticileri ile PM üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.
 
Toplantı öncesi HDP ilçe binasının önü polis tarafından ablukaya alındı. Toplantı başlamadan parti binasına gelen polisler ilçe eşbaşkanları ve ilçe yöneticilerine "Toplantıda Leyla Güven ve tecride ilişkin bir şey konuşulduğu takdirde parti binasını basıp toplantıyı yaptırmayacakları" şeklinde sözler sarf etti.
 
Saygı duruşunun ardından konuşan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, son 3 yıldır Kürtler üzerinde oynanmaya çalışılan uluslararası büyük bir oyun olduğunu söyledi. Sürücü, "Sur, Cizre, Şırnak, Gever yıkılarak sergilenen oyun, Kerkük ve Efrin ile sürdürüldü. Kürt halkının iradesi olan seçilmişler rehin alınarak, gaspçı/sömürgeci kayyumlar atanarak bu oyuna bir kez daha sahip çıkıldı. Aynı oyun Kuzey Suriye'de Kürtlerin kazanımına karşı sürdürülüyor. Bu oyun, Kürtleri bir yüzyıl daha statüsüz bırakma planıdır. Sayın Öcalan bu oyunları bozacak güçte bir lider olduğu için kendisine karşı insanlık dışı tecrit uygulanmaktadır" dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin tarihin en ağır tecritlerinden biri olduğunu söyleyen Sürücü, şöyle devam etti: "İmralı'da Sayın Öcalan'a karşı 3 yıldır kesintisiz sürdürülen ağırlaştırılmış tecrit politikasını elbette yaşadığımız bu karanlık süreçten ayrı ele alamayız. İmralı'nın kapısına vurulan kilit; tüm ülkeye, demokrasiye, adalete, bir arada yaşama iradesine vurulmuştur. O kilitle tüm ülke aslında kilitlenmiştir, hapsedilmiştir. Tecridin sonlandırılması için bugün bedenini birer direniş kalesine dönüştürmüş yoldaşlarımız, özünde toplumsal barışı ve özgürlüğü savunarak, bir arada onurlu bir yaşam kavgası vermektedirler. Kürt meselesinin onurlu bir barış yoluyla çözülmesi için büyük emekler harcayan ve bunun için insanüstü bir çaba göstererek, dört duvar arasında barışı inşa etmeye çalışan Sayın Öcalan'ı tecrit altında tutmak toplumu savunmasız bırakmaktır. Tecride karşı koymak aynı zamanda savaşa karşı barışı, baskıya karşı toplumsal özgürlüğü savunmaktır. Leyla Güven ile birlikte zindanlarda ve sokaklarda bedenini açlığa yatıran yoldaşlarımızın başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevine karşı başta Kürt halkı olmak üzere DTK ve bileşenlerinin, bütün demokrasi örgütlerinin, HDK ve HDP bileşenlerinin yüksek düzeyde bir sahiplenme ve dayanışma göstermeleri tarihsel bir görevdir" diye belirtti. 
 
HDP Viranşehir ilçe binasında düzenlenen halk toplantısına HDP Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, TJA aktivisti Zeynep Ölbeci, HDP ve DBP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.
 
Saygı duruşundan sonra başlayan toplantıda ilk konuşan TJA aktivisti Zeynep Ölbeci, "Leyla Güven'in durumu kritik bir aşamada. Oysa onun talebi bu ülkeyi krizden, kaostan çıkaracak temel bir taleptir. Yine ülkenin kaosa sürüklendiği bir tarihte, Sayın Abdullah Öcalan ile görüşülmüş ve bu kaos aşılmıştı. Bu ülkeyi kaostan çıkaracak ve Kürtlerin kazanımlarını güven altına almak için başlatılan bu açlık grevine hepimizin ses vermesi lazım" dedi.
 
HDP Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş da "İmralı'ya uygulanan sistem tamamen özel bir sistem. Buna rağmen onunla yetinilmemiş tecrit uygulamasıyla o sistem iki kat zorlaştırılarak, topluma bu şekilde bir baskı uygulandı. İşte tam bu noktada Leyla Güven ateş çukuruna karşı bir ışık oldu" dedi. 
 
HDP Ceylanpınar ilçe binasında düzenlenen toplantıya da Urfa İl Eşbaşkanı İbrahim Halil Akbaş ve DTK Daimi Meclis Üyesi Ruken Kılıç katıldı. Toplantıda, HDP Genel Merkezi'nin tecrit ve açlık grevlerine dair hazırladığı metin okundu.