etkin haber

220

ANKARA

HDP: AKP'nin ihmalkarlığı 4 işçinin daha canına mal oldu

Büyükçekmece'de bir tekstil-plastik malzeme imalatı yapan dört katlı bir fabrikada çıkan yangında 4 işçinin yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yapan HDP, "4 işçinin ölümünün nedeni AKP'nin sermaye yanlısı politikalarının sonucudur. Bu ihmalkarlığın sorumlusu, kar için her yolu meşru gören hükümetin politikalarıdır" dedi.

- Cumartesi - 22 Haziran 2019 - 13:55
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Masası Çalışmaları Grubu Sözcüsü Hüseyin Taka, İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinin Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan ve tekstil-plastik malzeme imalatı yapan dört katlı bir fabrikada, bilinmeyen bir nedenle, gece çıkan yangında 4 göçmen işçinin hayatını kaybetmesi, 2 işçinin yaralanmasına ilişkin açıklama yaptı.
 
Yaralanan, dumandan etkilenen işçilerin tedavileri kaldırıldıkları hastanede devam ettiğini ifade eden Taka, "Unutmamak gerekir ki; Büyükçekmece'de meydana gelen bu yangında yaşamını yitiren, yabancı uyruklu, 4 işçinin ölümünün nedeni AKP'nin sermaye yanlısı politikalarının sonucudur. Bu ihmalkarlığın sorumlusu, kar için her yolu meşru gören hükümetin politikalarıdır" dedi.
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:
"İşçi haklarının gasp edilmesi ve yasa tanımazlık konusunda ustalaşmış olan AKP iktidarının kayıtdışılığı sermayeye 'ucuz işgücü' sağlamak için normalleştirdiği açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Her konuda milli olmaktan dem vuran ama söz konusu işçi ve işçi hakları olduğunda kapitalizmin evrensel kriterlerini uygulayan AKP,  kayıtdışılığın ve işçi cinayetlerinin birincil sorumlusudur.
 
"Faillerin hesap vermediği, cezasızlığın devam ettiği iş cinayetlerinde sorumluların hesap vermesi ve insanca yaşam/çalışma koşullarının sağlanması için mücadelemiz sonuna kadar sürecek.
 
"Bilinmelidir ki geçmişte olduğu gibi bugün de düzen partilerinin aksine, işçi mücadelesine omuz veren, emekten yana ilkesel bir tutum benimseyen yegane parti HDP'dir. HDP'nin amacı, hak temelli bir istihdam ve insan onuruna yakışır çalışma koşullarının her yurttaş için uygulanmasıdır. Bu konuda dün olduğu gibi, bugün ve yarın da işçiden ve emekten yana duruşumuzu koruyacak, mücadelemizi daha da büyüteceğiz. 
 
"Sorumsuzluk ve sermayenin fütursuz tutumları ile tam anlamıyla bir işçi mezarlığına dönen Türkiye'nin başta iktidar ve onun işçi sınıfını yok hükmünde gören tutumlarının kökten değişimine yönelik çağrımızı yineliyor ve 'artık yeter' diyoruz."