etkin haber

197

ANKARA

HDP Doğu Akdeniz’deki doğalgaz krizine çözüm çağrısı yaptı

Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle ilgili Mecliste açıklama yapan HDP,’liler, “Kıbrıs’taki iki toplumun kuracağı ortak irade çerçevesinde doğal zenginlik kaynakları bölgesel refah, istikrar ve işbirliği için fırsata dönüştürülmelidir” çağrısında bulundu.

- Perşembe - 18 Temmuz 2019 - 18:56
Halkların Demokratik Partisi, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama ve sondaj projelerine ilişkin tutumunu açıkladı. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Kıbrıs’ta iki toplum, siyasi bir uzlaşıya varmadığı sürece, Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesinde hidrokarbon arama ve sondaj projelerinin iki taraflı durdurulmasından yana olduğumuzu öncelikle ifade etmek istiyoruz. Kıbrıs adası çevresindeki tüm doğal zenginlikler Kıbrıs’taki Türk ve Rum halklarının ortak kaynaklarıdır ve bu kaynaklardan eşzamanlı ve birlikte yararlanılmalıdır” dedi.
 
“İki tarafın ortak siyasi iradesi dışındaki tüm girişimler meşruiyet tartışmasını beraberinde getirmektedir” diyen Oluç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sebeple Kıbrıs’ta garantör devletler dahil olmak üzere hiçbir üçüncü taraf Kıbrıs’ta siyasi çözüm imkanlarını heba edecek bir tavır içerisinde bulunmamalıdır. Kıbrıs’ta nihai bir anlaşmanın sağlanmasına bağlı olarak Kıbrıs’taki iki toplumun kuracağı ortak irade çerçevesinde doğal zenginlik kaynakları bölgesel refah, istikrar ve işbirliği için fırsata dönüştürülmelidir.”
 
Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Rum lider Nikos Anastasiadis’e sunduğu, ortak bir komite kurulması kapsamlı önerisini desteklediklerini belirten Oluç, gerilim ve kutuplaşmayı tırmandırabilecek adımların yanlış olduğunu ifade etti.
 
Doğu Akdeniz’de bulunması muhtemel kaynaklarda Kıbrıs halklarının eşit hakkı olduğunu vurgulayan HDP Grup Başkanvekili, Yapılması gereken, iki taraf arasında yeni bir işbirliği dönemini başlatacak adımlar atılmasını sağlamaktır. Bölgesel barış, istikrar ve işbirliği bu şekilde gelişebilir. Dolayısıyla bölgede gerilimi tırmandırabilecek hiçbir tutumun arkasında olmayacağımızın altını çiziyor; siyasi, diplomatik, hukuki diyalog kanallarının sürekli açık tutulmasını öneriyoruz ve önemsiyoruz” diye konuştu.