etkin haber

420

İZMİR

HDP Ege Bölgesi Gençlik Meclisi kuruldu

HDP Ege Bölgesi Gençlik Meclisi, Kadifekale'de gerçekleştirdiği şölen ile kuruluşunu ilan etti.

ETHA - Cumartesi - 8 Haziran 2019 - 16:30
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ege Bölgesi Gençlik Meclisi, Kadifekale'de düzenlediği gençlik şöleni ile kuruluşunu ilan etti. 
 
HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Parti Meclisi üyeleri ile yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. 
 
'BEYAZ TÜLBENTLİ ANNELER DİRENİŞİN NASIL OLACAĞINI GÖSTERDİ'
 
Şölende konuşma yapan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, İmralı'daki tecride karşı 6 ay boyunca açlık grevi ve ölüm orucu direnişinde yer alan Leyla Güven ve tutsakları selamladı. İktidarın süreçte ortaya koyduğu sessizliği eleştiren Kemalbay, "Bu sessizlik bizleri yok sayanların sessizliği. Fakat bu yok sayma politikası sevgili beyaz tülbentli annelerin direnişiyle yırtıldı. Polis zorunun, asker zorunun bu kadar yoğun olduğu bir dönemde kadınlar nasıl ses yükseltir, nasıl hayatını ortaya koyarmış gösterdiler" dedi.
 
Direnişin etkisinin sınırları aştığını kaydeden Kemalbay, şöyle devam etti: "Kürt halkının demokratik çözümü için herkes seferber oldu. Bedenler ölüme yatırılarak demokrasi mücadelesi yükseltildi." Direnişte yaşamlarını feda eden 8 kişiyi de anan Kemalbay, "Şu an yüreğimizdeki en büyük acı onları kaybetmemizdi" dedi. 
 
'GENÇLER OLARAK HALKLARA KARŞI GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRECEĞİZ'
 
Ardından HDP İzmir Gençlik Meclisi üyesi Çekdar Bulut, konuşma yaptı. Bulut, şunları söyledi: "Bizler yurtsever gençler olarak içinden geçtiğimiz süreçte başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye’de yaşayan halklara yönelik siyasi ve kültürel soykırım politikalarına, asimilasyona, yozlaştırmaya karşı demokratik, özgürlükçü kadın eşitlikçi yaşamı savunmak adına gençlik olarak halkımıza üzerimize düşen görevi yerine getirecek olacağımızın sözünü veriyor, HDP Ege Bölgesi gençlik meclisiniz ilan ediyoruz."