etkin haber

618

ANKARA

HDP: ETHA gerçekleri yazmaya devam edecek

Ajansımıza dönük polis saldırısına dair açıklama yapan HDP, "Bu son gözaltı da ETHA’yı gazetecilikten vazgeçiremeyecektir. ETHA da özgür basın geleneğinin diğer tüm temsilcileri gibi haber yazmaya devam edecektir" dedi.

ETHA - Pazar - 16 Haziran 2019 - 13:15
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Etkin Haber Ajansı'na (ETHA) dönük saldırılara dair yazılı açıklama yaptı.
 
ETHA'ya yapılan baskına dair "AKP Hükümeti’nin özgür basına yönelik tahammülsüzlüğü bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır" denilen açıklamada şöyle denildi:
 
"ETHA, kurulduğu günden bugüne gözaltı, tutuklama, tehdit, saldırı ve benzeri birçok yıldırma yöntemine rağmen gazetecilikten vazgeçmemiş bir haber ajansıdır. ETHA muhabirleri Suruç’ta, Cumartesi Annelerinin eylemlerinde, adliye koridorlarında, Kürdistan’da, fabrikalarda, inşaatlarda; yandaş medyanın gözlerini kapattığı, kulaklarını tıkadığı her yerde tüm tehditlere rağmen mesleklerinden taviz vermemiştir."
 
"Bu son gözaltı da ETHA’yı gazetecilikten vazgeçiremeyecektir. ETHA da özgür basın geleneğinin diğer tüm temsilcileri gibi haber yazmaya devam edecektir."
 
"Biz de gazetecilerin cezaevinde ya da sürgünde olmadığı bir ülke için mücadelemizi sürdüreceğiz. İktidarın baskılarına, her türlü hak ve özgürlüğü ihlal eden uygulamalarına karşı birlikte mücadele edeceğiz.
 
Açıklamada gözaltındaki gazetecilerin ve Atılım Gazetesi’nin eki İstanbul Sokakta Gazetesi’ni dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ESP Başkan Vekili Şahin Tümüklü ve SKM MYK Üyesi Ezgi Bahçeci’nin de aralarında olduğu ESP üyelerinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.