etkin haber

152

ANKARA

HDP: Halk iradesine yönelik saldırıları reddediyoruz

Son seçimlerde halkın kayyumlardan aldığı belediyelere yönelik saldırılara ilişkin açıklama yapan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüsü Selahattin Aslan, "Bizler halk iradesine duyulan nefreti reddediyoruz. Hiçbir baskı halkın iradesini kıramaz" dedi.

- Cuma - 12 Temmuz 2019 - 15:47
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüsü Selahattin Aslan, seçimlerden sonra halkların kayyumlardan geri aldığı Bağlar, Tuşba, Çaldıran, Edremit belediyelerine başlayan saldırı dalgasının son olarak Tatvan, Diyadin ve Karayazı ile devam eden devlet saldırısına ilişkin açıklama yaptı.
 
'HALK İLE BELEDİYELERİMİZ ARASINA BARİYER KURMAK İSTENDİ'
 
İçişleri Bakanlığı'nın HDP'li 26 belediye için özel talimat yayınladığına dikkat çeken Aslan, "X-Ray cihazı ve polis kontrol noktası marifetiyle halk ile belediyeler arasına bariyerler kurmak istedi. Belediye meclisinde çoğunluğun partimizde olduğu Tatvan ve Çaldıran'da meclis üyelerimiz görevden uzaklaştırıldı. Son günlerde bu tutum fiili saldırılara dönüştürüldü. Diyadin ve Kayapınar Belediyesine yönelik fiziki saldırılar kanunsuzluk, had bilmezlik ve gaspçı anlayışın son örnekleriydi. Dün ise Erzurum'un Karayazı ilçesinde aralarında belediye eş başkanımız ile meclis üyelerimizin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. HDP yöneticilerinden Nuri Kandemir'e, ailesinin gözü önünde evinin içinde işkence edildi. Aynı şekilde eski meclis üyesi Erdem Kaya yere yatırılarak kafasına silah dayandı" diye belirtti.
 
'İŞKENCEYE SIFIR TOLERANS DİYENLER BUGÜN HER YERDE İŞKENCECİ'
 
Aslan, bu yaşananların iktidarın ülkede işkenceyi 'olağan' hale getirme çabasının sonucu olduğunu vurguladı. Bu yönelimi Halfeti'de yaşananlardan bildiklerini ifade eden Aslan, "İşkenceye sıfır tolerans diyenler bugün her yerde işkence yaparak insan haklarını ağır şekilde ihlal etmektedir. Bu işkence yöntemleri iktidarın artık ömrünün sonuna geldiğinin kanıtıdır, iktidarın duyduğu korkunun göstergesidir" diye kaydetti.
 
'KÜRT İLLERİNDE YAŞANAN ZORBALIK YARIN BAŞKA BELEDİYERLERDE YAŞANABİLİR'
 
Suça ortak olmak istemeyen savcıları, işkence suçuna ve keyfi muamelelere karşı harekete geçmeye çağıran Aslan, "Başta TBMM İnsan Hakları Komisyonu olmak üzere, partiler ve STK'lara bu konuda duyarlılık çağrısında bulunuyoruz. Bugün Kürt illerinde belediyelere karşı geliştirilen zorbalığın tıpkı kayyım uygulamalarında olduğu gibi yarın başka belediyelere karşı da uygulanacağını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz" diye belirtti.
 
Aslan son olarak, halk iradesine duyulan nefretti reddettiklerini ve hiçbir baskının halk iradesini kıramayacağını belirtti.