etkin haber

268

ANKARA

HDP: Kürt Dil Bayramı'nı kutluyoruz

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla açıklama yayınlayan HDP, "Kürt halkını ve Kürt dilini, kültürünü, edebiyatını yaşatmak için emek veren, mücadele eden herkesi saygıyla selamlıyor, Kürt Dil Bayramını kutluyoruz" dedi.

ETHA - Çarşamba - 15 Mayıs 2019 - 09:07
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla açıklama yayınladı.
 
15 Mayıs 1932 tarihinde Celadet Alî Bedirxan öncülüğünde Şam kentinde Kürtçe Hawar dergisinin yayın hayatına başladığını belirten HDP, Hawar dergisinin, Latin alfabesiyle yayınlanmış ilk Kürtçe dergi olarak tarihi öneme sahip olduğunu kaydetti. Açıklamada, derginin Kürt dili ve edebiyatının geliştirilmesine katkıları nedeniyle her yıl 15 Mayıs tarihinin Kürt Dil Bayramı olarak kutlandığını vurguladı.
 
Açıklamada, "Kürt Dil Bayramı münasebetiyle bir kez daha ifade ediyoruz ki: Bizler anadilinde eğitim hakkının sonuna kadar savunucusu olmaya devam edeceğiz. Yok sayılan bütün dillerin hayatın her alanında özgürce ifade edilmeleri, varlıklarının yasal güvence altına alınmaları için verilen mücadelelerin yanında olmayı sürdüreceğiz. Türkiye imza attığı uluslararası sözleşmelere bağlı kalarak anadilinde eğitim hakkının tanınmasına dönük anayasal değişiklikleri bir an önce gerçekleştirmelidir. Tarihi boyunca Kürt halkı ve dili üzerindeki baskı ve asimilasyon politikaları eksik olmamıştır" denildi.
 
Kürt halkının tarihi boyunca yaşatmak için büyük bedeller ödediği Kürt dilinin, kültürünün ve edebiyatının korunması ve geliştirilmesinin sadece Kürt halkı için değil bütün bölge halkları için büyük bir zenginlik olduğunun altı çizilen açıklamada, "Hala meclis tutanaklarında, kürsüde konuşulan Kürtçe'nin 'bilinmeyen dil', 'anlaşılmayan dil', 'x' dil şeklinde geçtiği; 15 Temmuz sonrası OHAL uygulamalarıyla Kürtçe çalışma ve yayın yapan gazete, dergi, TV, internet sitesi, kadın kurumları, Kürt Enstitüsü ve özel kursların kapatıldığı, yasakladığı; Kürtçe kurum, park, cadde isimlerinin Türkçeyle değiştirildiği; çok dilli belediyecilik hizmeti veren belediye eşbaşkanlarının hukuksuzca hapishanelerde tutulduğu bir dönemde Kürt Dil Bayramına bir mücadele günü olarak sahip çıkmak çok önemlidir" diye belirtildi.
 
HDP MYK açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Bizler bu anlamlı günde yüzyıllardır sürdürülen baskı, asimilasyon, inkâr, görmezden gelme ve kültürel kırım politikalarına karşı, Kürt halkını ve Kürt dilini, kültürünü, edebiyatını yaşatmak için emek veren, mücadele eden herkesi saygıyla selamlıyor, Kürt Dil Bayramını kutluyoruz."