etkin haber

216

ANKARA

HDP, Munzur Üniversitesi'ndeki taciz iddialarını sordu

HDP'nin kadın milletvekilleri Munzur Üniversitesi'nde yaşanan taciz ve tecavüz iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

- Cuma - 28 Haziran 2019 - 14:12
HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, Nuran İmir, Saliha Aydeniz, Semra Güzel, Şevin Coşkun ve Züleyha Gülüm; Munzur Üniversitesi'ndeki taciz ve tecavüz iddialarını Meclis'e taşıdı. Milletvekilleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması talebiyle önerge verdi.
 
Munzur Üniversitesinde Bilgi İşlem Daire Başkanı olan Cem Tekinoğlu'nun üniversitedeki kadınlara cinsel saldırıda bulunduğu ve para karşılığında kadın öğrencileri bazı vali ve kaymakamlarla cinsel ilişkiye zorladığı iddiaları sosyal medyada yer aldığı  anımsatılan önergede, Tekinoğlu'na soruşturma açılmasına rağemn hala görevine devam ettiği belirtildi.
 
'GÖREVİNE HALA DEVAM EDİYOR'
 
Tekinoğlu'nun daha önce AKP'den milletvekili aday adayı olduğu ve bu gibi olaylarla bir çok kez gündeme geldiği ifade edilen önergede, "Tekinoğlu'nun daha önce R.A. adlı kadına şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği için yargılandığı öne sürülmektedir. Tekinoğlu'nun arayıp görüşmek istediği R.A.'nın görüşmeyi kabul etmemesi üzerine Tekinoğlu'nun R.A.'nın evine gelerek R.A.'ya saldırıp darp ve hakaret ettiği, 'seni ve çıktığın kişiyi de öldürürüm' şeklinde tehdit ettiği bunun üzerine R.A. şikayetçi olmak için polis merkezine başvurduğu ifade edilmektedir. Ayrıca üniversitede maaşlı bir memur olarak çalışan söz konusu kişinin hesabında 500.000-1.000.000 TL arasında değişen miktarlarda olağan dışı para trafiğinin olduğu ve 2 ay önce İzmir'de 550.000 TL'ye bir ev aldığı iddia edilmektedir" ifadeleri yer aldı.
 
Konu hakkında kamuoyunu aydınlatmak için herhangi bir açıklama yapılıp yapılamacağını sorusu olan önergede, ktüm bu iddiaların doğru olup olmadığının aydınlatılması istendi.