etkin haber

283

ANKARA

HDP: Operasyon çözüm değil kriz üretiyor

TSK'nın Irak Federe Kürdistan Bölgesi'ne yönelik askeri operasyona ilişkin açıklama yapan HDP MYK, "İktidarı bu yanlıştan vazgeçmeye, muhalefeti de ülkenin geleceğine, toplumun barış umuduna yapılan bu operasyona karşı durmaya çağırıyoruz" dedi.

ETHA - Perşembe - 30 Mayıs 2019 - 11:07
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), TSK'nın Irak Federe Kürdistan Bölgesi'ne yönelik askeri operasyona ilişkin açıklama yaptı.
 
İktidarın savaşa ve şiddete dayalı "sorun çözme anlayışı ve yöntemleri" ülkenin yaşadığı her türlü krizin nedeni olduğu ifade edilen açıklamada, "Buna rağmen AKP iktidarı savaş politikalarında ısrar etmekte ve ülkedeki her türlü krizi derinleştirmektedir" denildi.
 
HDP MYK açıklamasında "Savaş çözümsüzlüktür, yanlışta ve ölüm siyasetinde ısrardır, ülkeyi ve toplumu geleceksiz bırakmaktır. Kürt sorunu süreci bunun en açık ve acılı kanıtıdır. Suriye'de iflas eden politikalar da bunun göstergesidir" diye belirtti.
 
Buna rağmen iktidarın 1983 yılından beri tekrarlanan askeri operasyonlara bir yenisini eklediği kaydedilen açıklamada, "Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yönelik asker, uçak, helikopter ve toplarla yapılan saldırı her şeyden önce uluslararası hukuka aykırıdır. Komşu bir ülkenin egemenliğinin ihlal edilmesidir. Ama en önemlisi, toplumsal barış olmasın diye sorunları ağırlaştırma girişimidir" denildi.
 
HDP MYK açıklamasının devasında şunlar kaydedildi:
"Uzman sıfatlı savaş heveslilerinin televizyon ekranlarını işgal ederek toplumun gündemini meşgul ettiği, iktidar basınının savaş ve çatışma propagandası yaptığı bu operasyon 40 yıllık ezberin bir tekrarıdır.
 
"Şimdiye kadar aynı amaçla en az 30 benzer operasyon yapılmıştır. Hiç biri çözüm üretmemiş, ülkenin kaynaklarını tüketmekten, can kaybı bilançosunu arttırmaktan başka işe yaramamıştır.
 
"Bütün bunlar ortadayken iktidarın askeri yöntemlerde ısrar etmesi, savaşla kendi geleceğini garantiye alma arayışından başka bir şey değildir.
 
"Ancak ülkenin iktidar uğruna feda edilecek herhangi bir evladı yoktur.
 
"Kürt sorununun çözüm yolu savaş ve saldırılar değil, 'toplumsal uzlaşma' zemininin geliştirilmesi, diyalog ve demokratik müzakeredir. Toplumun barış umuduna saldırmak, askeri operasyon yapmak bu ülkenin geleceğine yapılacak en büyük kötülüktür.
 
"İktidarı bu yanlıştan vazgeçmeye, muhalefeti de ülkenin geleceğine, toplumun barış umuduna yapılan bu operasyona karşı durmaya çağırıyoruz. İstanbul seçimi öncesinde, asker tabutlarının önünde seçim propagandası yapma sahnelerini bu topluma yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.
 
"Bizim barış ısrarımız ve irademiz her zamankinden daha güçlüdür. İktidarın dayattığı savaş değil halkların özlemini duyduğu toplumsal barış kazanacaktır."