etkin haber

221

ANKARA

HDP: Suriyeli göçmenlere yönelik ayrımcılık kurumsal bir hal alıyor

Türkiye'deki Suriyeli göçmenlere yönelik artan ayrımcı ve ırkçı söylemlere tepki gösteren HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu Sözcüsü Gülsüm Ağaoğlu, sorumluluk sahibi olması gereken kurumlardan da gelmeye başlamasının kaygı verici olduğunu belirtti.

ETHA - Perşembe - 13 Haziran 2019 - 13:58
HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu Sözcüsü Gülsüm Ağaoğlu, Türkiye'deki Suriyeli göçmenlere yönelik artan ayrımcı ve ırkçı söylemlere ilişkin açıklama yaptı.
 
Irkçı söylemlerin sorumluluk sahibi olması gereken kurumlardan da gelmeye başlamasının kaygı verici olduğunu ifade edilen açıklamada, "Suriye'deki kanlı savaşa taraf olmayıp, kendilerinin ve ailelerinin yaşamlarını korumak amacıyla Türkiye'de zor şartlar altında ucuz işgücü olarak sömürülen, suça itilen ve insanca bir yaşam için devlet tarafından koruma altına alınması gereken Suriyeli çocuklar, sığındıkları Türkiye'de de baskı, dışlama ve ırkçı yaklaşımlara maruz kalmaktadırlar. Gündelik hayatta karşılaşılan bu ayrımcılık, giderek kurumsal bir hal almakta, Suriyeli sığınmacılara karşı nefreti ve ayrımcılığı besleyen bir noktaya doğru gitmektedir. Sığınmacıların en az savaşın kendisi kadar travmatik biçimde karşılaştıkları bu ırkçı yaklaşımlar nedeniyle ortaya çıkan toplumsal soruna karşı, başta hükümet olmak üzere tüm kesimleri daha duyarlı olmaya davet ediyoruz" diye kaydedildi.
 
Bazı belediyelerin Suriyeliler başta olmak üzere göçmenlerin geneline uyguladıkları mekânsal yasaklar, bilinçli veya farkında olunmadan yabancı düşmanlığının toplumsal kesimlere de yansımasına sebep olduğu vurgulanan açıkamada, "Buna bağlı olarak yabancılara yönelik fiziksel şiddete varan ırkçı tutumların yaygınlaşması giderek kaçınılmaz olmaktadır" diye belirtildi.
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
"HDP olarak, Türkiye'de her türlü ayrımcılığa karşı insan onurunu savunan ilkeli tutumumuzu sürdüreceğimizi belirterek, ayrımcılığı ve ırkçılığı hangi sebeple olursa olsun masum ve meşru göstermeye çalışan her türlü girişime karşı tavrımızın net olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Yapılması gereken, Suriyeli sığınmacıların yaşam haklarını güvence altına almak, maruz kaldıkları ayrımcı ve ırkçı politikalara karşı hukuku ve temel insan hakları kaidelerini egemen kılmaktır."