etkin haber

271

ANKARA

HDP'den Tuzla açıklaması: İş cinayetinin sorumlusu AKP'dir

Tuzla tersaneler bölgesinde yakıt tankerinde meydana gelen patlamaya ilişkin açıklama yapan HDP, işyerlerinde denetimsiz, güvencesiz, sigortasız çalışmanın AKP iktidarı döneminde gün geçtikçe yaygınlaştığına dikkat çekti.

- Salı - 29 Ocak 2019 - 09:38
HDP Emek, Ekonomi, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, dün Tuzla tersaneler bölgesinde 2 işçinin yaşamını yitirdiği, 12 işçinin yaralandığı bir yakıt tankerinde meydana gelen patlamaya ilişkin açıklama yaptı.
 
AKP iktidarının yağma ve talana dayalı çalışma koşulları işçilerin canını almaya devam ettiğini ifade eden Kubilay, "Her gün 5-6 işçi bu can pazarında yaşamını yitiriyor. 2018 yılında 67'si çocuk olmak üzere en az 1923 işçi yaşamını iş cinayetlerinde yitirdi" diye hatırlattı.
 
Geçen hafta Kerç Boğazı'nda bir gemi yangınında 14 işçinin yaşamını yitirmesini anımsatan Kubilay, "İki gün önce Antalya'da 13 yaşındaki mevsimlik işçi Berivan yaşamını yitirdi. AKP iktidarı, ekonomik krizin faturasını bütünüyle işçilere ödetmek; grev yasaklarıyla, polis zoruyla kurduğu soygun düzenini işçilerin kanı ve canı pahasına sürdürmek istiyor" dedi.
 
Her iş cinayetine, işçi katliamına yol açan bu emekçi düşmanı politikaların altında AKP iktidarının imzası olduğunu vurgulayan Kubilay, aylarca çalıştığı halde ücretini alamayan, sendikaya üye olduğu için işten atılan, keyfi ihraç edildiği halde mahkemeye gidemeyen, kıdem tazminatı gasp edilen, düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalan emekçiler ne zaman hakkını arasa karşısında AKP iktidarının sömürücü uygulamalarını bulduğunu kaydetti.
 
İşyerlerinde denetimsiz, güvencesiz, sigortasız çalışma gün geçtikçe yaygınlaştığına dikkat çeken Kubilay, "İş cinayetlerinin yanı sıra savaş koşulları nedeniyle çocuk ve mülteci emeğinin en ağır biçimde sömürüldüğü bu utanç verici tablo da AKP iktidarının eseridir. AKP iktidardayken iş cinayetlerinin sona ermesi, işsizliğin ve yoksulluğun azaltılması, geçim sıkıntısının giderilmesi, zamsız ve borçsuz bir yaşam asla mümkün değildir" diye belirtti.
 
Bu gidişi durduracak sürecin AKP iktidarına son vermekle başlayacağının altını çizen Kubilay, "Mahallelerden işyerlerine, sokaklardan caddelere, köylerden kentlere, tarlalardan fabrikalara kadar insanca ve onurlu yaşamdan yana olan herkesi bu emek karşıtı politikalara sesini yükseltmeye, bu emek düşmanı iktidara karşı mücadeleye çağırıyoruz" dedi.